Hammaste tervis sõltub meist enestest


Hammaste tervis sõltub meist enestest
Foto: Shutterstock

Naeratus ja terved hambad on igale inimesele olulised. Hambavaluga teame, millal ja kuhu pöörduda abi saamiseks, kuid hambahaiguste ennetamise lihtsaid reegleid me nii hästi ei tea.

Suutervise eest aitavad hoolt kanda juba mõned lihtsalt muutused meie igapäevastes harjumustes. Kui algus on tehtud, siis edasi tulevad need lihtsad tegevused juba loomulikult.

Joo vett ja toitu tervislikult

Kõik, mida sisse sööd ja jood, leiab esimese peatuspaiga suus. Bakterid, kes seal elavad, saavad energiat toiteainetest. Toimub happerünnak ja suu pH tase langeb, ning mida madalam on pH, seda happelisem on keskkond suus. Mida tihedamini ja pikemalt on suu keskkond happeline, seda suurem on tõenäosus hambaaugu tekkeks. Seega, pärast söögikorda on kõige õigem juua puhast kraani- või pudelivett, sest klaas vett on kiireim moodus tõsta oma sülje pH taset ning neutraliseerida suu keskkonda. Vee joomine on üks lihtsamaid viise hoida oma suutervis kontrolli all.

Tarbi suhkruid targalt

Hammaste tervise hoidmiseks on oluline jälgida, mida ja millal sa sööd. Suhkrud ja magusad joogid ei ole hammaste tervise seisukohalt keelatud, kui tarbid neid õigetel aegadel. Magusaid ja süsivesikuterikkaid ained tarbi kohe põhisöögikordade järel, mitte vahepalaks. Tuleb meeles pidada, et hambaaugu tekkeks ei ole oluline söödud suhkrute kogus, vaid söömise sagedus ja aeg. Kõige ohtlikum on tarbida suhkruid söögikordade vahel, mil hambad kõige enam puhkust vajaksid. Pea meeles hoida toidukordade vahel kolm tundi pausi.

Kui su lapsel või sul endal ei ole veel kindlat hambaarsti, siis uuri haigekassa kodulehel (www.haigekassa.ee) olevalt kaardirakenduselt, kus asub sulle lähim hambaarst, kellel on haigekassaga laste hambaravi või täiskasvanu hambaravi lepingi ning pane aeg kirja juba täna.

Jäta meelde!

Seotud lood:

Eriti halvasti mõjub hammastele suhkruga magustatud toidu või joogi tarbimine enne uinumist ning näksimine toidukordade vahel.

Hammaste pesu on oluline

Hammaste pesemise vajadusest on ilmselt teadlikud kõik. Väga oluline on, et hambapesust saaks harjumus juba lapseeas – siis on kindel, et see jätkub nii ka ülejäänud elu vältel. Väikelaste puhul tuleb hambaharja tähendust juba varakult selgitada, hoides näiteks hambaharja suus ning lasta lapsel harjavaid liigutusi imiteerida.

HAMBAPESU MEELESPEA
 • Võta hambapesuks aega, pese hambaid kaks korda päevaks vähemalt kaks minutit.
 • Katsu pärast hambapesu keelega hammaste pind üle. Kui tunned, et hambapind ei ole ühtlaselt sile, siis see on märk hambakatust, pese karedamad kohad uuesti üle, et kogu suu kenasti puhtaks saaks.
 • Kasuta Soft märgistusega hambaharja.
 • Vaheta oma hambaharja iga kolme kuu tagant.
 • Hoia hambaharja käes nagu pliiatsit ja harja hambaid 45kraadise nurga alt.
 • Hambapesu lõppedes sülita üleliigne pasta suust välja, kuid ära loputa suud veega, las pasta jääb suhu pikemaks toimima.

Loomulikult ei suuda väikelaps ise oma suud piisavalt puhtaks pesta. Seega on lapsevanema ülesandeks lapse hambad pärast ise üle pesta. Piimahammaste õige hooldus tagab ka jäävhammaste tervise.

Võimalus astuda tervete hammastega täiskasvanuellu

Loe veel

Selleks et hambad korraks püsiksid, on peamine töö lapsevanemal, kes saab oma last suunata ning talle suutervisest teadmisi jagada. Lapsevanemad peaksid järeltulijatele selgeks tegema, et tervete hammastega täiskasvanuellu astumine aitab neil tulevikus esinevaid suutervisega seotud probleeme ennetada. Võimalus, mida kindlasti tasub tervete hammaste nimel kasutada, on vähemalt kord aastas hambaarsti külastamine, mida saab haigekassa lepingupartnerite juures teha tasuta kuni lapse 19aastaseks saamiseni.

PÕHJUSED, MIKS HAMBAARSTILE ENNE 19AASTASEKS SAAMIST AEG KIRJA PANNA
 • Kord aastas hambaarsti juures kontrollis käies hoiad sa oma suutervisel silma peal ning tõenäosus katkisteks hammasteks on väiksem.
 • Kuni 19aastaseks saamiseni maksab hammaste kontrolli ja ravi eest oma lepingupartnerite juures Eesti Haigekassa – kasuta kindlasti võimalust.

Täiskasvanu võimalused täienesid

Alates 1. jaanuarist 2018 saavad kõik täiskasvanud, ravikindlustusega inimesed aastas 40 eurot hambaravihüvitist, kus patsient ise tasub vähemalt 50% arvest.

Täiskasvanute hambaravihüvitis aitab noorel ka edaspidi hambad ilma suurte kuludeta korras hoida. Lisaks aitab hüvitis regulaarsete hambaarstikülastusteni need inimesed, kes pole seda ammu teinud.

Lisainfot laste hammaste tervise kohta ja muud põnevat suutervisest leiab leheküljelt www.suukool.ee. Veebilehelt on võimalik suutervise spetsialisti kutsuda rääkima kooli.

HAMBARAVIHÜVITIS TÄISKASVANUTELE
 • Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures.
 • Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda.
 • Teenuseosutajal on õigus patsiendilt küsida visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad).
 • • Soodustuse summa arvestatakse raviarvelt maha kohe maksmise hetkel ning tagantjärele ei pea esitama ühtegi avaldust ega dokumenti.
 • • Hüvitise suurust ja jääki saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee teenuse alt „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“.