Et lilled vaasis kaua kaunid püsiksid, kasutasid meie emad ja vanaemad neid nippe

 (3)
Tulbinäitus Tartu Botaanikaaias
Foto: Argo Ingver

Et tänasel naistepäeval kingitud lõikelilled toas pikalt värskena püsiksid, avaldame mõned endisaegsed, kuid tõhusad nõuanded lõikelillede säilitamiseks.
Allolevaid nippe ning teisi praktilisi nõuandeid saab lugeda Maalehe uuest raamatusarjast TARGU TALITA KÄSIRAAMATUD.

ET LILLED VAASIS KAUA KAUNID PÜSIKSID
  • Gerbera ja alpikanni vaasivette pange paar puusöetükikest või söetabletti. See hoiab vee värskena ning sobib hästi ka teistele pehme varrega lilledele.
  • Nartsissid püsivad kauem ilusad, kui lisate veele näpuotsatäie keedusoola.
  • Kui soovite ühte vaasi koos teiste lilledega panna nartsisse, hoidke neid enne ööpäev külmas vees, et nartsissivartest jõuaks eralduda limane mahl, mis mõjub muudele lilledele närtsitavalt.
  • Kui lõikelille varrel on lehti, võiks need varre alaosalt eemaldada. Ükski leht ei tohi jääks vaasivette ligunema.
  • Lõikelilled imavad paremini sooja vett. Õie eluiga pikeneb, kui värskendate varre veealust imupinda. Selleks asetage varred suurde sooja veega täidetud nõusse, tehes terava noaga varreotsast paari sentimeetri kaugusele uue diagonaalsuunalise lõike. Nii väldite õhuluku teket varres ja soodustate vee imamist.
  • Roos säilib kauem, kui torkate varreotsa paari sentimeetri ulatuses mõneks sekundiks keevasse vette. Ettevaatust, kõik vaasid ei kannata kuuma ja võivad puruneda! Et puitunud varre imupind oleks suurem, lõhestage varre ots ning tehke siis diagonaallõige.