Eesti lendoravate geneetiline uuring läheb maksma 42 000 eurot

 (3)
Eesti lendoravate geneetiline uuring läheb maksma 42 000 eurot
LendoravA. Popov, Wikimedia Commons

Keskkonnaprogrammist rahastatakse enam kui 42 000 euroga SA Eestimaa Looduse Fondi (ELF) projekti, mille käigus tehakse Eesti asurkonna lendoravatele geneetiline uuring.

Projekti käigus võrreldakse Eesti, Soome ja Venemaa lendoravate geneetilist erinevust, et hinnata kas Karjalast pärit isendeid oleks võimalik kasutada Eesti lendoravapopulatsiooni tugevdamiseks. Töö on kavas lõpetada 2016. aasta juuliks.

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp ütles, et rahastatava uuringu eesmärk on saada põhjalikum ülevaade meie lendoravate asurkonna suurusest ja ka geneetilisest tervisest. „Ei saa tulemuslikult kaitsta seda, mida ei tunne. Usume, et algav lendorava kaitse tegevuskavaga ette nähtud töö annab meile uusi ja paremaid teadmisi, kuidas edukalt kaitsta seda salapärast looma meie looduses.“

Euroopas elutseb lendorav vaid kahes riigis: Eestis ja Soomes. Eestis elab lendorav valdavalt Ida-Virumaal, vähesel määral ka Lääne-Virumaal.

2015. aastal alustati lendorava DNA proovide kogumise metoodika väljatöötamisega ning teostati esimesed katsetused lendorava ekskrementidest liigspetsiifilise DNA eraldamiseks. Antud projektiga on kavas analüüsida muude lendorava tööde raames 2015. ja 2016. aasta kevadel võimalikult paljudest erinevatest leiukohtadest kogutud proove, et siis saada juba täpsem ülevaade Eesti lendoravapopulatsiooni suurusest ja killustatusest.

Projekti „Lendorava Eesti asurkonna geneetiline uuring ja avalikustamine“ rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammi looduskaitse alaprogrammist 42 030 euroga.