HOMSES MAALEHES: Külarahvas kardab, et Soome firma võtab neilt kaevuvee ja haruldase liblika

 (18)
Haavakannu talli perenaine Annika Klemets koos oma 4- kuuse tütre Astrid Lenoga ja  Kodasoo külavanem Katrin Pahk
Haavakannu talli perenaine Annika Klemets koos oma 4- kuuse tütre Astrid Lenoga ja Kodasoo külavanem Katrin Pahk Lubjaahju talu kaev, Kaberla küla, Harjumaa.Foto: Sven Arbet

Kuusalu valla elanikud protestivad Soome firma Vapo Oy turbakaevandamise vastu Rummu rabas, sest kardavad, et kaevud jäävad kuivaks ja lähedal olevalt kaitsealalt kaob haruldane liblikas nõmme-tähniksinitiib.

“Kõige suurem mure ongi joogivee võimalik kadumine või vee joogikõlbmatuks muutumine,” tunnistas ka Kaberla külavanem Anu Kirsman, miks elanikud nii ägedalt kaevanduse vastu protestivad.

Soome kontsernile Vapo Oy kuuluv aktsiaselts AS Tootsi Turvas plaanib Kodasoo tootmisalal turvast kaevandada 112 hektaril, koos teenindusmaaga on hõivatud 140 hektarit. Rummu järvest jääb kaevandusala kõigest 230 meetri kaugusele, kuivendusvesi aga juhitakse Kodasoo oja kaudu Kaberla ojja.

Kilomeetri raadiuses on tulevase turbatootmisala ümber umbes poolsada majapidamist, mis asuvad Kodasoo, Rummu, Kaberla, Haavakannu ja Valkla külades, kaudsemalt puudutab kaevandus ka Ruu ja Saunja küla.

Veetaset külade kaevudes kontrolliti viimati sel suvel. Tulemus oli see, et osas kaevudes on veetaseme probleemid.

Lisaks pahandab külaelanikke ka ebavõrdne kohtlemine. Nimelt on Rummu raba ümbruse maastik unikaalne oma haruldaste taime- ja linnuliikidega. Kodasoo maardla lähedale jääv Kaberla kaitseala on Natura alana võetud kaitse alla ja elanikele kehtivad seal suured piirangud.

Kuidas külarahvas tekivatele probleemidele tähelepanu on püüdnud juhtida, sellest loe homsest Maalehest.