Ilmaennustus: ees ootab tormine nädal


Lugejate tormipildid
Foto: Erkki Vainomäe

Temperatuurikõver langes alles pärast 20ndat kuupäeva tavapärasele tasemele. Nüüd on taas väikest tõusutrendi oodata, sest väga aktiivselt on pulbitsemas tsüklonite katel Atlandi ookeani kohal.

Järjest uued õhukeerised kihutavad Põhja-Euroopa õhuruumi, tõstavad tuult ja toovad kaasa pehmemat õhku. Prognoositav liikumissiht on esialgu Skandinaavia põhjaalad ja seetõttu peaks kõige paksem sajupilvede mass Eestist põhja poolt mööduma.

Neljapäeval saab Lääne-Eesti lörtsi ja vihma, ida pool suureneb õhtu poole lumesaju võimalus. Jäiteoht on eelkõige mandri läänepoolses osas. Tuul on ennelõunal tugev, pärastlõunal pöördub alates saartest edelasse ja nõrgeneb. Õhutemperatuur on 0°C ümber, saarte rannikul kuni +5°C.

Reedel tõstab uus äge madalrõhkkond edelatuule puhanguti 15, rannikul ja eelkõige saartel üle 20 m/s. Mõnes kohas sajab lörtsi ja vihma, mandril öösel ka lund, kuid sajuhulk on väike. Õhutemperatuur on öösel Lääne-Eestis 0..+5, ida pool -2..+2°C, päevaks lisandub soojemat õhku ning õhutemperatuur tõuseb Lääne-Eestis +5..+7, Ida-Eestis 0..+4°C-ni.

Laupäevaks ei saa tuul vaibuda. Uus aktiivne osatsüklon hoiab edelatuule puhangud sisemaal 15, rannikul 20 m/s, saartel 25 m/s ümber. Sadu on nõrk ja laigutine. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel Lääne-Eestis +2..+6°C, Pärnu-Rakvere joonest ida ja lõuna pool tiirleb 0°C ümbruses.

Seotud lood:

Pühapäeva öösel tuleb sajuhooge nii lume, lörtsi kui vihmana. Madalrõhkkonna surve väheneb ja tuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on Lääne-Eestis 0..+5, ida pool -1..-3°C. Päeval hakkab edela- ja lõunatuul taas tugevnema. Sajuhooge on vaid üksikuid, alles õhtul jõuab saartele tihedam sadu. Õhutemperatuur on Lääne-Eestis +2..+5, ida pool 0°C ümbruses.

Uus nädal jätkab samal kursil. Üha uued saabuvad osatsüklonid survestavad õhurõhuvälja ja tõstavad tuult. Nii esmaspäeval kui teisipäeval võivad rannikualadel tuuleiilid ka üle 25 m/s tõusta. Aga pikem vaade pole kohane tuule kiiruse prognoosiks – täpsustusi saab teha eelkõige päev-kaks varem. Lörtsi ja vihmana tulevad sajuhood on laigutised. Vaid teisipäev võib tänastel andmetel laialdasema ja tihedama vihmasajuga tulla.

Lühidalt kokkuvõetuna – ilm on väga heitlik ja tuuline, aeg-ajalt suisa tormine, kiirelt kihutavad pilvevööndid poetavad lörtsi ja vihma, mandri sisealadele vahete-vahel ka veidi lund.