Kadunuks peetud rektor Parrot’ portree jõudis tagasi Tartu ülikooli


Kadunuks peetud rektor Parrot’ portree jõudis tagasi Tartu ülikooli
Foto: TÜ Facebook

Pärast pikki rännakuid jõudis Tartu ülikooli kunstimuuseumisse tagasi Gerhard von Kügelgeni 1803. aastal maalitud rektor Georges Frédéric Parrot’ portree.

1803. aastal maalis Gerhard von Kügelgen portree karismaatilisest Tartu ülikooli rektorist ja füüsikaprofessorist Georges Frédéric Parrot’st. Nii 1803. aastal valminud portree kui ka sellest hiljem kunstniku poolt maalitud repliik jäid 20. sajandi alguses kadunuks.

Tartu ülikooli kunstimuuseumi kuraator Ingrid Sahk rääkis, et 2016. aasta alguses pöördus muuseumi poole kunstivahendaja USAst, kes tegeles 1950. aastatel Saksamaalt USAsse rännanud perekonna pärandi müügiga. „Saadetud fotod ning konsultatsioonid ekspertidega kinnitasid arvamust, et tegemist võiks olla kadunuks peetud Parrot’ portreega,“ tõdes Sahk.

Gerhard von Kügelgeni loomingut uurinud KUMU direktori kunstiteadlase Kadi Polli hinnangul on USAst leitud portreel kindlad tunnused, mis viitavad Gerhard von Kügelgenile omasele maalimislaadile.

Sahk rõõmustas, et õnneliku juhusega alanud kontaktid viisid pool aastat hiljem positiivse lõpptulemuseni – rektor Parrot’ portreemaal on nüüd Tartu ülikooli valduses.

Maali ootab ees restaureerimine ning seejärel eksponeerimine seoses 2017. aastal saabuva Georges Frédéric Parrot’ 250. sünniaastapäevaga. Tegemist on hindamatu täiendusega nii Tartu ülikooli rektorite galeriile kui ka Eesti 19. sajandi kunstikultuurile tervikuna.