Saaremaa puugid on mandri omadest vähem nakatunud

 (10)
Saaremaa puugid on mandri omadest vähem nakatunud
Puugibuss LiivalFoto: DELFI

Tervise arengu instituudi ja Tartu ülikooli puugiuuring on tuvastanud, et vaatamata puukide suurele arvukusele Saaremaal on sealsed puugid Mandri-Eesti omadega võrreldes haigusetekitajatega vähem nakatunud.

Puukentsefaliidiviiruse esinemise sagedus puukidel on senistel andmetel olnud Saaremaal 0,3–0,8%, Tartu- ja Ida-Virumaal aga näiteks 3–4%, ütles Tartu ülikooli ökoloogia- ja maateaduse instituudi teadur Jaanus Remm Saarte Häälele. Ja kui Saaremaal levitab borrelioosi 11,9% puukidest, siis kõige enam nakatunud puukide piirkondades Võru- ja Tartumaal on sama näitaja 15–17%.

Uuringu esialgsed tulemused näitavad, et Saaremaal kaldub puukide arvukus olema mõnevõrra kõrgem kui mujal Eestis.

Mullu registreerisid meedikud Eestis 1546 borrelioosijuhtu. Esikohal oli Tallinn 348 haigestumisega, Saaremaa oli 238 haigusjuhuga teine. Kõige väiksem oli borrelioosi haigestumine Ida-Virumaal, kus tuvastati vaid 16 haigusjuhtu.

Borrelioosi suur levik Saaremaal hakkab silma, kui võrrelda haigestumust 100 000 elaniku kohta. Kui Eestis keskmiselt tuleb 100 000 elaniku kohta 115,4 haigusjuhtu, siis Saaremaal on see näitaja 685,4, Ida-Virumaal aga 4.

Entsefaliiti registreeriti Eestis mullu 178 korral, neist Saaremaal 21.