Tööinspektsioon: alaealine ettekandja alkoholi serveerida ei tohi

 (5)
Tööinspektsioon: alaealine ettekandja alkoholi serveerida ei tohi
Foto on illustratiivneFoto: Annika Haas

Lugeja küsib: Tuttav kohvikuomanik oleks nõus kohvikusse ettekandjana tööle võtma minu 16aastase tütre. Kohvikul on kondiitrilett, kuid lisaks on seal müügil ka väike sortiment alkohoolseid jooke, mida saab tellida ka ettekandjalt. Kas minu tütar võiks töötada selles kohvikus ettekandjana? Ja kui, siis millistel tingimustel?

Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Leonid Siniavski:

15–16aastasel koolikohustuslikul alaealisel on lubatud teha mitmesuguseid kergeid töid, sealhulgas toitlustus- või majutusettevõttes tehtavad abitööd, näiteks laudade katmine, nõude koristamine või pesemine, ruumide koristamine.

Kuna on tegemist kohvikuga, kus pakutakse ka alkoholi, siis tuleb teada, et alkoholiseadus keelab rakendada alaealist töödel, mis on seotud alkoholi käitlemisega, välja arvatud ladustamisel või edasitoimetamisel kaubanduslikul eesmärgil, kui on tagatud, et alaealine puutub selle käigus kokku üksnes avamata pakendis alkoholiga. Reeglid on ranged ega tee erandeid sõltuvalt sortimendi suurusest.

Nõusoleku andmisel tuleks kindlasti kaaluda, kas ettekandja tööga võib kaasneda raske füüsiline töö, sundasend, suvine töötempo, mis ei pruugi alaealisele tervikuna sobiv olla.