Vesi viis Alatskivi uhiuue jalakäijate silla

 (8)
Vesi viis Alatskivi uhiuue jalakäijate silla
Foto: Raivo Tasso, MAALEHT/RAIVO TASSO

Laupäeval juhtus Alatskivil midagi sellist, mida keegi karta ei osanud. Purunes paisjärve tamm ning selle tagant valla pääsenud vesi lõhkus jalakäijate silla.

Asi on seda kurioossem, et uus tamm koos sillaga sai valmis alles läinud sügisel ja avati pidulikult vähem kui sada päeva tagasi, novembri lõpus.
Vesi uhtus ära umbes 8 m pinnaspaisu, millel asus jalgtee, pool paisutusrajatisest hävis. Selle tagajärjel kukkus kokku üks jalgteesilla kaldasammas. Kõrval olev suur maanteesild kannatada ei saanud
Maanteeameti Lõuna regiooni ehitusvaldkonna juht Janar Taal ütles, et veel ei ole teada täpseid põhjusi, miks vesi tammi ära uhtus ja sild kokku kukkus.

Vaatluse tulemusel saab ta öelda vaid seda, et vaiad nihkusid paigast. „Selle põhjused võivad olla tammi ja silla projekteerimises või ehitustöödes,“ märkis Taal.

Põhjuste väljaselgitamiseks tellib maanteeamet ekspertiisi, mille järel selgub, kes rahastab silla taastamise ning millal see ära tehakse. „Eestis on väga ebaharilik uue teerajatise purunemine niivõrd lühikese aja jooksul,“ tunnistas Taal.

Alatskivi vallavanema Andu Tõrva sõnul ei saa jää ega ka suurvee kaela süüd ajada, sest jää ei liigu praegu ja mingit suurvett samuti ei olnud.
Küllap vesi uuristas tammi nõrgaks osutunud muldkehast kusagilt läbi ja pani siis pauguga tulema, oletas ta.

Päästetöödel paigaldatud ajutine kividest kaitsevall ei lasknud paisjärvel õnneks päriselt tühjaks joosta. Vesi on alanenud meeter-poolteist. „Kõige tähtsam, et inimestega õnnetusi ei juhtunud,“ lisas vallavanem.

2. augustil 2012 kirjutas Maaleht, et Alatskivil kardetakse paisu pärast, kuna paisjärve tamm, mis oli maanteesillaga kokku ehitatud, kippus lagunema. Mullu sügisel 7. novembril andsime loos „Kardetud pauk jäi Alatskivil tulemata“ teada, et ohtlik tamm pidas siiski vastu ajani, mil tehti uus maanteesild koos selle kõrvale rajatud paisjärve tammi ning sellele ehitatud jalakäijate sillaga. Aga pauk tuli ometi.