Agroforum: seakasvatamise jätkamiseks tuleb vähendada metssigade arvukust

 (4)
Agroforum: seakasvatamise jätkamiseks tuleb vähendada metssigade arvukust
Eesti Maaülikooli professor Arvo ViltropAnnika Haas

Arenenud riikides koondub aina enam loomakasvatusest suurtesse tootmisüksustesse ning tootmine ja logistika muutuvad keerulisemaks. See aga ei päästa meid looduse sekkumisest. Väljakutsed haiguste leviku piiramiseks ning haiguspuhangutega toimetulemiseks on suuremad kui varem, rääkis täna Eesti Maaülikoolis toimuval ja keskkonnanutikale põllumajandusele keskenduval konverentsil Agroforum Mare Balticum Eesti Maaülikooli professor Arvo Viltrop.

Hiljutine sigade Aafrika katku epideemia Eestis näitas, kuivõrd haavatav on tänapäevane sigade kasvatamise mudel. Viirus laastas Eestit enim just seal, kus toimub kõige aktiivsem tootmine ning selle tulemusena lõpetas töö ligi 50% seakasvatajatest. Kõige valusamalt tabas hoop väiksemaid tootjaid.

Lisaks tohutule majanduslikule kahjule kannatas läbi seakorjuste matmise ka loodus, sest tuhandete tonnide loomsete jäätmete likvideerimine lühikese aja jooksul ei ole lihtsalt teisiti võimalik.

Tulevikku vaadates on tema sõnul kaks võimalust, kas lõpetada seakasvatus või vähendada viirusekandjaid metsades, mis tähendab metssigade arvukuse piiramist.

Konverentsi Agroforum Mare Balticum korraldavad Eesti Maaülikool, Maaeluministeerium, Eesti Põllumajandus-kaubanduskoda, Läänemeremaade nõukogu ja Idapartnerluskeskus koostöös Peterburi Põllumajandusülikooliga. Agroforum Mare Balticum toimub juba neljandat korda.