Holsteini karjal on kindlad tipud


LUIGE LAAT-KAUNEIMA HOLSTEINI TÕUGU LEHMA VALIMISED-VISS 2007
Foto: Sven Arbet

Holsteini tõu aretajate edurivi eesotsas andsid ka mullu tooni vanad tugevad tegijad Lea Puur, Tartu Agro AS, Männiku Piim OÜ ja mitmed teised.

Holsteini tõugu lehmade tipptoodangud on 12–13 tonni piires olnud juba aastaid. Mullu jäi parimaks aastalüpsiks Lea Puuri Õunapuu talu karja saavutatud keskmine toodang 12,6 tonni. Teine kari, kes ületas 12 tonni piiri, on Tartu Agros. Üheteistkümne tonni piiri ületasid mullu tervelt viisteist karja.

Päris uusi tulijaid oli holsteini 50 tippkarja hulgas viis. 29. kohale tõusis Sarapiku farm Raplamaalt, kus kahe lüpsirobotiga lüpstakse 140 lehma ja keskmiseks aastatoodanguks saadi 10,2 tonni piima; 34. kohale jõudis 45 holsteini tõugu lehmaga Remmelgamaa farm (toodang 10,1 tonni), 43. kohal oli 42 lehmaga Lagendi OÜ (toodang 9,9 t), 45. kohal 290 lehmaga Paunvere Agro (toodang 9,897 kg) ja 48. oli 213 lehmaga Veskimäe AS (toodang 9,817 kg).

Kuigi holsteini lehmade piima peetakse vähem rammusaks kui punase tõu oma, on tippkarjade hulgas ka häid rasva- ning valgunäitajaid, mis näitab, et suure toodanguga lehm ei lüpsa vett.

Eesti holsten-friisi tõugu tippkarjad 2014

NimiMaakondLehmiPiima (kg)
PUUR, LEAVILJANDI2312642
TARTU AGRO ASTARTU74012160
VÄNDRA OÜPÄRNU133511569
MÄNNIKU PIIM OSAÜHISTUTARTU36311514
PÕLVA AGRO OSAÜHINGPÕLVA109311496
KRUUSLA, AVOPÕLVA39411474
SOONE FARM OÜTARTU22211452
KAIU LT OSAÜHINGRAPLA63711357
VÕHMUTA PM AKTSIASELTSLÄÄNE-VIRU28911343
PERI PÕLLUMAJANDUSLIK OSAÜHINGPÕLVA39111326
KÕPU PM OSAÜHINGVILJANDI7011304
RANNA FARM OSAÜHINGTARTU22911297
KÕLJALA PÕLLUMAJANDUSLIK OÜSAARE17611284
AT & MK OÜPÕLVA9311210
AS PEETRI PÕLD JA PIIMJÄRVA80011136
SOOSALU, PRIITLÄÄNE-VIRU2211129
TORMA PÕLLUMAJANDUSOSAÜHINGJÕGEVA62711063
NIILO, TIITVÕRU15510774
KABALA AGRO OSAÜHINGJÄRVA54810737
HURMI PIIM OÜPÕLVA14710683
LAEKVERE PM OÜLÄÄNE-VIRU40510662
KÄRLA PÕLLUMAJANDUSÜHISTUSAARE36310631
LAATRE PIIM ASVALGA15610507
NIGULA PIIM OÜLÄÄNE49810492
KESA-AGRO OÜVALGA32210445
MASSIARU PÕLLUMAJANDUSLIK OÜPÄRNU20210428
ROELA SUURTALU OÜLÄÄNE-VIRU13910312
KUUTOK, AIVIJÄRVA9410255
SARAPIKU FARM OÜRAPLA14210224
VETIKU S.T. OÜLÄÄNE-VIRU34010215
ORAVA AGRO OÜPÕLVA13910204
METSTAGUSE AGRO OSAÜHINGJÄRVA52910190
HAAGE AGRO OÜTARTU5710178
REMMELGAMAA OÜHARJU4510140
KUUSMIK, KUNNARIDA-VIRU7610110
DINER OSAÜHINGLÄÄNE-VIRU23510108
TROVADOR OÜLÄÄNE-VIRU51410054
SUUREKIVI OSAÜHINGHARJU14810010
VOORE MÕIS OSAÜHINGLÄÄNE-VIRU72710008
REVINO FARMING ASIDA-VIRU54410004
MUUGA PM OÜLÄÄNE-VIRU4059995
SELJA OSAÜHINGPÄRNU6079965
LAGENDI OÜLÄÄNE429948
SADALA PIIM OÜJÕGEVA2729913
PAUNVERE AGRO OÜJÕGEVA2909897
TAVEX OÜRAPLA5149852
KRISTMANN, HEINOVALGA429841
VESKIMÄE AKTSIASELTSJÄRVA2139817
TARTUMAA MAAMEES ASTARTU3719813
RISTI AGRO ASJÄRVA4939804