Mesilaste masshävingut põhjustasid siseparasiit ja viirus

 (8)
Mesilaste masshävingut põhjustasid siseparasiit ja viirus
---

Mesilaste masshukkumised USAs ja mõnel pool Euroopas on saanud lisaselgitusi. USAs avaldatud uuringust selgub, et mesilasperesid on tabanud samaaegselt siseparasiit ja viirus.

Nähtust nimetatakse mesilasperede kollapsi häiringuks (Colony Collapse Disorder - CCD). Kolm aastat tagasi hävis kolmandik USA mesilasperedest ning mõnes Saksa piirkonnas juba 60% peredest, vahendab Yle.

Eelmisel talvel hukkus Ameerikas taas märkimisväärselt palju mesilasi. Mesilaste kahanemine on oluliselt mõjutanud mesilaste poolt tolmeldatavate puuviljade ja marjade saake. Seni on surmas kahtlustatud kliimamuutusi, valesid taimekaitsemürke ning viiruseid.

Hiljuti avaldatud uuringus kasutatud uut tehnikat MSP (mass spectrometry-based proteomics), mis uurib mesilaste proteiine. Uue tehnika abil leiti mesilastelt kaks uut viirust ning üks juba teadaolev viirus. Lisaks viirustele esines hukkunud mesilasperedes ka Nosema ceranae siseparasiit.

Seni on veel välja selgitamata kumb tabas mesilasi esimesena kas viirus või siseparasiit. Tõenäoliselt põhjustaski kahe haiguse sümbioos mesilaste hukkumise.