Piimakvoodi ületamine toob trahvi kaasa ka Saaremaa piimatootjatele

 (28)
Viimane kiiruskatse
Foto: Ilmar Saabas

Kui Eesti piimakvoot peaks aprillis algaval viimasel kvoodiaastal tõepoolest lõhki minema, nagu prognoositakse, siis tuleb liiga agara lehmalüpsmise eest trahvi maksta ka mitmel Saaremaa piimatootjal.

Kõljala ja Valjala ühistu juht Tõnu Post ütles, et kui Kõljalas ühistu piirdub ilmselt kvoodi 100-protsendilise täitmisega, siis Valjala laudas läheb toodang praeguse prognoosi kohaselt lubatust suuremaks, kirjutab Saarte Hääl. “Piimatoodangu tõusuga lööme Valjalas selle kvoodi päris korralikult lõhki ja siis võib meid oodata selline saatus, et peab hoopis trahvi maksma,” lausus Post, kelle sõnul on trahv iga kvooti ületava piimakilo kohta 27 senti. Kui suureks trahv ja ületootmine täpselt kujunevad, pole Posti sõnul veel päris selge ja sõltub näiteks kas või sellest, kas õnnestub veel kvooti juurde saada või mitte.

Trahvi vältimiseks piimatoodangut kunstlikult alla suruda ja loomi vähem sööta Tõnu Post ei kavatse. “Kui me Valjalas peaksime niimoodi käituma, siis ei ole kogu senisel arendusel suurt mõtet, eesmärk on kõigele vaatamata saada toodanguga võimalikult hea tulemus,” kinnitas ta.

Pöide vallas tegutsev PÜ Ranna Agro juht Enn Kosletski ütles, et neilgi on toodang tõusuteel ja oht kvooti ületada täiesti olemas. Aastas 1200 tonni tootva ühistu ületoodang võib ulatuda kümnetesse tonnidesse, kuid päris täpsed arvud pole muidugi teada. “Elame päev korraga,” sõnas Kosletski.

2008. aastal otsustati, et Euroopa Liidus kaotatakse piimakvoodid 1. aprillist 2015.