Sünoptik: õhk muutub kiiresti jahedamaks

 (1)
Sünoptik: õhk muutub kiiresti jahedamaks
Foto: Arvi Kriis---

Lõppeva nädala ja uue alguse ilm annab võimaluse sügisesi töid jätkata. Aga seda väikeste mööndustega.

Juba täna on madalrõhulohk pilvi toonud ja võib ka tiba vihma anda. Aga paksemate pilvede viirg on võrdlemisi kitsas, nii et korraga kogu Eestit ei katagi - ennelõuna on kagutiivas selgem ning pärastlõunal tõmbub taevas klaarimaks Loode-Eestis ja saartel.

Tuul pöördub järk-järgult läänekaarest loodesse ja põhja ning on mõõduka tugevusega. Sooja on 16-17°st Põhja-Eestis kuni 21°ni Valga-, Põlva- ja Võrumaal.

Reede ööselgi võib veel Lõuna-Eestis vihmahooge tulla, päevaks aga peletab tugevnev kõrgrõhuala saju ja kõrgemale kerkivast pilvepiirist murrab päike läbi. Kuid ühes põhjakaarde pöörduva tuulega on ka ilm jahenemas, öised miinimumid langevad 6-7°ni, päeval on sooja 16-19°.

Laupäeva öö tuleb enamasti selge ja vaikne ning üsna jahe - sisemaal on õhus sooja vaid 4-5°, päevased maksimumid jäävad alla 20° piiri.

Sajupilved jõuavad kohale pühapäeva öösel. Kui tsüklon enam sooja merevee kohale kandub, on sadusid rohkem Lääne-Eestis. Öise õhutemperatuuri hoiab pilvekiht lääne pool 10° piires, selgema taevaga Ida-Eestis langeb aga mõne kraadi võrra madalamale, päevasoe piirdub 14-17°ga.

Esmaspäeva öösel võib veel üksikuid vihmahooge tulla. Veel paar järgmistki päeva püsivad sajuta.

Paraku on õhk jahe ja selgineva taeva all võib öine miinimum õhus 5-6°ni langeda, päevasel ajal on sooja 14-17°.

Suve jooksul üles köetud maapind kiirgab ehk veel nii palju soojust, et taimede kõrgusel ulatub temperatuur napilt üle 0° ega lõpeta külmakartlike elutegevust.