Tartumaa talumees leiutas maasikakombaini

 (2)
Tartumaa talumees leiutas maasikakombaini
Maasikakombain Eesti moodi – 14 tütarlast nopivad pehmetel mattidel kõhutades prinke punaseid marju.Foto: Raivo Tasso

Tartumaal Nõo lähistel näeb maasikaajal liikumas isemoodi kaadervärki - traktori taha on haagitud justkui suur magamistuba, kus nooremad ja vanemad neiud pehmetel mattidel lesivad. Tegu on eesti meeste leiutisega - maasikakombainiga.

"Soomes ja Rootsis korjatakse sarnase vahendiga kurki. Me arendasime seda natuke edasi ja tegime laiemaks," on Maarjakase talu peremees Valdis Kaskemaa tagasihoidlik.

Maasikakombainil töötab korraga 16 inimest - 14 nobenäppu korjavad kõhuliasendis maasikapuhmaste kohal edasi veeredes punaseid marju, üks kaalub korjatud saaki ja traktorist hoolitseb selle eest, et kogu kaadervärk paraja kiirusega õiges suunas liiguks.

"Ainult selle pärast tegime, et maasikate kvaliteeti tagada," kinnitab Valdis Kaskemaa.

Kui muidu korjatakse maasikad korvi ja kallatakse pärast kasti ümber, siis nüüd rändavad marjad peenralt otse kasti ja jääb ära üleliigne solgutamine.

Lisaks on korjajatel mugavam tööasend kui vagude vahel küürutades, kuuma ilmaga ei paista päike lagipähe ja tööd saab teha ka vihmaga, sest lavatsil on katus peal. Maasikakombaini peal töötavad neiud kinnitavad, et pehmel matil kõhuli olles on väga mugav tööd teha. Tööpäev kestab 8 tundi, iga poolteise tunni järel on puhkepaus.

Tavaviisil korjates kulus enamik ajast maasikaid täis kastide vagude vahelt põlluserva vedamisele, kuid nüüd kulutatakse aega ainult korjamisele.

Põllul küürutades suudavad kõige paremad nobenäpud korjata päeva jooksul sada kilo maasikaid, kuid maasikakombainil on sada kilo korjajate keskmine tulemus, kui marjade kaaluja ja traktorist ka sisse arvata.

Maarjakase talus kasvavad enam kui 10 hektaril maasikad ja vaarikad. Marjad müüakse Tallinnas ja Helsingis brändi all "Eesti maasikas". Marjade veoks on meisterdatud õhkvedrustusega käru, mis ei raputa marju ka auklikel teedel.