
Smartposti kliendikogemuse juht Triin Parmsoo jagab nõuandeid pakkide saatmiseks ja tellimiseks ning soovitab pakkide saatmise vormistada iseteeninduses my.smartpost.ee – kas arvutis või telefonis. “See teeb pakisaatmise väga mugavaks, jääb üle ainult pakk pakiautomaati viia.
Paki vormistamine iseteeninduses aitab vältida ka järjekordade tekkimist pakiautomaadi juures kohapeal. Smartposti valgetest pakiautomaatidest paki saatmiseks ongi ainus võimalus pakk vormistada iseteeninduses.
Samuti soovitame klientidel jälgida saadetavate või tellitavate toodete temperatuuritundlikkust. Smartposti pakiautomaatides püsib toatemperatuur, sest need asuvad sisetingimustes. Temperatuuritundlike kaupade puhul, nagu toidukaubad, joogid, kosmeetika, ravimid, ka elektroonika, tasub seda silmas pidada,” selgitab ta.
Ta rõhutab, et kindlasti ei tohi saata kiiresti riknevaid toiduaineid, näiteks tavapäraselt külmkapis ja sügavkülmas säilitatavaid toiduaineid. Toiduained peavad saatmisel olema samuti korralikult pakendatud, et vältida lekkimist või toiduaine pakendi (nt klaas) purunemist.
“Ka tasub toidukaupade saatmisel arvestada sellega, et välistingimustes asuvas pakiautomaadis võivad tooted sinna pikemaks ajaks jäädes kahjustuda, kui tegemist miinuskraadide või eriti soojade temperatuuridega. Smartposti pakiautomaatide puhul, mis kõik asuvad sisetingimustes, selliseid muresid ei esine.”
Tarneajad ja teekonna jälgimine
Eestis saadab Samartpost paki sihtkohta üldjuhul ühe päeva jooksul. E-poest kaupade tellimisel võivad tarneajad varieeruda pisut rohkem sõltuvalt e-poest. Tavaliselt on tarneajad kirjas ka e-poe tarnetingimustes.
Paki teekonna jälgimiseks saadab vastava lingi sageli juba e-pood oma meiliga saadetavas kinnituskirjas. Kui seda seal mingil põhjusel ei ole, siis saab paki teekonda jälgida Itella kodulehel, sisestades vastavale väljale saadetise numbri.
Milline pakend valida?
Ise pakke saates tuleks kindlasti esmalt tutvuda Itella kodulehel pakkimise nõuetega, sest nii saab tagada, et paki sisu jõuab terve ja ilusana saajani.
Pakendi valimisel tuleb lähtuda sisu suurusest ning pakendi materjal peab tagama sisu terve ja rikkumatu säilimise transpordil – liialt suured, kuid vähese sisuga kastid võivad lömastuda, ületäidetud aga lahti rebeneda.
Pakkematerjal peab olema piisavalt vastupidav selleks, et saadetise sisu ei saaks rikutud, nt lihtkirjaümbrik või kilekott ei ole sobilik pakend. Valesti valitud pakend võib vigastada või määrida pakitöötlejaid ja teisi saadetavaid pakke.
Sisemisel pakendamisel peab pakend olema sobilik, et saadetise sisu ei liiguks pakendi sees. Vajadusel kasutada sisemisel pakendamisel kauba fikseerimiseks vahtkummi, mullikilet, plastpuru, lainepappi, nurkasid, spetsiaalseid õhuga täidetud turvapatjasid või teisi sarnaseid materjale, samuti erinevaid pingutuskilesid ja võrke.
Nõudlike saadetiste pakkimine
Kergesti purunevad esemed peavad olema pakitud viisil, mis vähendab transportimisel nende purunemise ohtu. Paigutage õrnemad esemed paki keskele, kus need ei puutu pakendi külgedega kokku.
Kergesti purunevad kaubad tuleb pakkida omakorda purunemiskindlasse ümbrisesse välistamaks esemete omavahelist kokkupuutumist transportimisel ja nende liikumist pakendi sees. Pakendi tühi ruum tuleb täita täitematerjaliga.
Pakid liiguvad liinil koos teiste kuni 35 kg kaaluvate pakkidega, millest tulenevalt võib pakk jääda teiste raskemate pakkide alla ja lisaks võib pakk saada liini eri osade kõrguste vahest tulenevalt põrutada.
Teravaid esemeid pakkides tuleb silmas pidada teiste saadetiste turvalisust – pakend peab olema piisavalt tugevast materjalist, et terad püsiksid pakendis ega lõikaks pakendit katki. Terale tuleb panna kaitse, näiteks plast- või puukaitse.
Vedeliku või poolvedela ainega täidetud toodete saatmisel tuleb tooted panna hermeetiliselt suletud nõudesse, mis on omakorda pakitud kindlalt suletavasse nõusse või pudelisse. Suure suuga nõud tuleb panna kilekotti ja kinnitada viisil, mis takistab saadetisest vedeliku välja voolamist.
Vedelikku sisaldav nõu tuleb pakkida omakorda purunemiskindlasse pappkarpi ja nõu peab olema pakendisse fikseeritud. Pakendis peab olema ainet, mis pudeli või nõu purunemisel imeb vedeliku endasse.
Pulbrilised ained tuleb pakkida tihedalt kas kotti, karpi või nõusse. Seejärel pakkida see fikseeritult purunemiskindlasse pakendisse, kasutades vajadusel sisemist toestust.