Foto: Andres Putting

Harvanähtavalt üksmeelselt hääletas Prantsuse parlament möödunud neljapäeval selle poolt, et muuta karitusväärseks ja ebaseaduslikuks supermarketites toidu raiskamine, eriti just müümata jäänud toidu hävitamine.

"Täiesti skandaalne on vaadata kogu seda toitu, mis suurpoodide prügikastidesse jõuab," vahendab portaal The Local parlamendiliikme Guillaume Garot sõnu.

Uuest seaduses lähtudes peavad kõik supermarketite grupid heategevusorganisatsioonidega müümata jäänud, kuid kõlbliku toidu annetamiseks lepingud sõlmima - kas inim- või loomatoiduks kasutamiseks või komposteerimiseks.

Võiks ju arvata, et heatagevusühingu on taolise asjakorralduse üle õnnelikud, kuid täiesti üllatuslikult on osad neist kasutamistähtaja ületanud toidu vastuvõtmise vastu, väites, et tekivad suured kulud logistikale ja inimtööjõule, mida heategevusorganisatsioonid endale lubada ei saa.

Iga prantslane viskab aastas ära 20-30 kilogrammi toitu, mille koguväärtus küündib riigis 12-20 miljardi euroni. Prantsuse valitsus loodab aastaks 2025 seda tohutut toidu raiskamist vähemalt poole võrra vähendada.