Kodukanad Foto: Karin Kaljuläte

Erinevalt varasematest aastatest ei ole praeguse ohuprognoosi järgi plaanis rakendada kodulindude väljaspidamisele piiranguid.

Sel aastal on lähim linnugripi leid metslindudel Rootsis ning seal on see haigus jõudnud juba ka ühte linnufarmi, kus kõik linnud tuli taudi tõttu hukata.

Lisaks on sel aastal linnugrippi kodulindudel diagnoositud Itaalias, Hollandis, Saksamaal ja Bulgaarias. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga leitakse surnud linde vähem ja seetõttu neid ka uuritakse vähem. Peamiselt leitakse lindude grippi rändpartidel, aga ka luikedel, kajakatel ja röövlindudel.

"Me jälgime tähelepanelikult olukorda nii Eestis kui mujal. Me kogume Eestis hukkunud linde ja teeme neile analüüsid. Valvas tuleb olla, aga ülemääraseks ärevuseks põhjust esialgu ei ole. Rõhutada tuleb, et oht ei ole möödas. Rakendada tuleb endiselt kõiki ettevaatusabinõusid, kodulinde võiks võimalusel hoida kevadrände perioodil suletud hoonetes, kui neid väljas pidada, siis tuleks vältida mistahes kontakte metslindude,eriti veelindudega," rääkis VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda ERR-ile.

Veterinaar- ja toiduamet palub teavitada maakonna veterinaarkeskusi, kui märkate suuremal hulgal hukkunud linde (rohkem kui viis veelindu või küme metslindu). Amet korraldab sellistel puhkudel proovide võtmise ja saatmise laboratooriumi, et võimalikku haigust diagnoosida.

Soovituslik on rändeperioodil linde pidada siseruumides, kuid kui linde peetakse väljas, peavad sööt ja jook olema katuse all, lindude pidamise ala katmine linnuvõrguga on soovituslik.

Peamiselt leitakse lindude grippi rändpartidel, aga ka luikedel, kajakatel ja röövlindudel.

Lindude gripp on väga nakkav ägedalt kulgev mets- ja kodulindude viirushaigus, mida ei ravita. Kui haigus jõuab farmi, siis kõik kodulinnud nakkuse leviku tõkestamiseks veterinaarjärelevalveametniku kontrolli all hukatakse. Ka sööt, söödanõud, jäätmed ja muu materjal, mis võib olla viirusega saastunud, töödeldakse või hävitatakse viisil, mis tagab viiruse hävimise. Praegu Euroopas leviv viirusetüvi H5N6 teadaolevalt inimestele nakkav ei ole ja põhjustab ainult lindude haigestumist.

Eestis peetakse kodulinde ligikaudu 3000 majapidamises. Suuri, üle tuhande linnuga munakanafarme tegutseb praegu 33 ja üle tuhande linnuga broilerifarme 75. Hanesid peetakse vähem kui paarisajas ja ka parte vähem kui paarisajas farmis, kalkuneid 70, vutte 53 ja faasaneid 14 majapidamises.