"Kuninga kõne" on 2010. aastal valminud film, mille lavastas Tom Hooper. Peaosi mängivad Colin Firth ja Helena Bonham Carter. Foto: Wikipedia

22. oktoobril rahvusvaheline kogeluse teadvustamise päev, mida peetakse alates 1998. aastast. Täna on hea päev meenutada, et kogelejad pole millegi poolest halvemad kui teised inimesed, ainult kõnelevad teistmoodi ja see võtab neil veidi rohkem aega.

Kogelus võib väljenduda mitmesuguste kõneraskustena. Üks võib jääda blokki mõne konkreetse sõna või hääliku puhul, teine korrata häälikuid või silpe, kolmas minna kõnes tagasi ja püüda rasket sõna kiiresti hääldada, mõni teeb kõike seda ja koos kaasliigutustega. Kogelus arvatakse tulenevat mitme teguri koosmõjust. Üht kindlat põhjust pole teadusuuringud välja selgitanud. Teraapia abil saab kogelust leevendada.

Täiskasvanute seas on kogelejaid 1%, laste seas 4...5%. Kogelevaid mehi on neli korda rohkem kui naisi. Kogu maailmas on kogelejaid 70 miljonit. Nende seas on palju kuulsaid inimesi, näiteks Aristoteles, Rowan Atkinson, Lewis Carroll, Winston Churchill, Charles Darwin, Demosthenes, Nicole Kidman, Theodore Roosevelt, Marilyn Monroe, Isaac Newton, Elvis Presley, Bruce Willis...

Üks kuulus kogeleja oli Suurbritannia kuningas George VI, kelle võitlusest oma puudusega räägib neli Oscarit võitnud Briti film “Kuninga kõne”.


***

Ajalugu mitte ei korda ennast, vaid kogeleb.

MARK TWAIN