Foto: Raivo Tasso

Mahe- ja tavaliha kvaliteeti võrdlevaid uuringuid on maailmas tehtud vähe, mistõttu ei saa kindlalt väita, et mahe ja tavaliha kvaliteedierinevused oleksid täielikult tõestatud, kirjutab värske Mahepõllumajanduse Lehe veergudel Eesti Maaülikooli teadlane Darja Matt.

Mitmes uuringus on siiski täheldatud, et mahedalt kasvatatud koduloomade ja -lindude liha on polüküllastamata rasvhapeterikkam, sest maheloomad saavad palju rohusööta, eriti liblikõielisi.

Mahe veise- ja vasikaliha sisaldab rohkem polüküllastamata rasvhappeid kui tavaliha. Polüküllastamata rasvhapped on inimese organismile asendamatud. Nad mängivad olulist rolli aju talitluses, nt mälu arenemises ning organismi kasvus ja arengus.

Rootslaste ulatuslikus uuringus võrreldi tuhandeid tava- ja maheveiseid. Selgus, et maheveiseliha on rasvavaesem ning lihakeha sisaldab rohkem tailiha.

Katsed on näidanud, et mahekanalihal on madalam pH. Selle arvatavad põhjused on lindude heaolu,
paremad pidamistingimused ja vaba liikumine, mis kõik vähendavad stressi. Liha pH mõjutab lihaskiu
struktuuri ning vastavalt ka veepidamisvõimet ja liha värvust. Itaallaste katsed on näidanud, et vabalt peetavate kanade liha sisaldab märksa rohkem rauda.

Mahelambalihas on leitud tavalambalihast rohkem lihasesisest rasva, mis teeb liha mahlakamaks.
Sealiha kvaliteet sõltub väga suurel määral söödast, eriti selle proteiinisisaldusest. Mahedalt
peetud sigade liha on vintskem, kuid väiksemate küpsetuskadudega kui tavasealiha.

Samas on seniste uurimistulemuste alusel raske põhjapanevaid järeldusi teha, sest asjaolusid, mis mõjutavad liha kvaliteeti, on palju, alustades looma pidamisest ja lõpetades liha küpsetamisega.

Milliseid tervisele kasulikke aineid maheliha sisaldab, seda saate lugeda Mahepõllumajanduse Lehest.