Foto: Jaan Heinmaa

Leib Resto sommeljee Kristjan Peäske räägib, et kui muidu on nad kodumaise toorainega loomingulised, siis jõululaua osas armastavad nad traditsioonilisust, kuna tegu on lapsepõlvemaitsetega: „Meile meeldivad justnimelt kõige rohkem hapukapsad, kõrvitsasalat, kartul ja pohlamoos. Seapraad ja lihaleem muidugi ka.“

Restoran Maikrahvi peakokk Indrek Käen tunnistab, et temale meeldib samuti kõige traditsioonilisem verivorst koos pohlamoosi, kõrvitsasalati ja hapukapsaga. „Punase veini ja suhkruga keedetud sibulamarmelaad, seda võib ka proovida,“ pakub Indrek välja esimese alternatiivi.

"Kellel on huvi millegi teistsuguse järgi, võib katsetada ahjus küpsetatud õunu, mis on täidetud mustade ploomidega. Suurepäraselt sobib verivorsti kõrvale punase sibula moos,“ selguvad Kuldse Notsu Kõrtsi peakokalt Lauri Loorentsilt veel mõned erilisemad võtted.

Võib ka eksootilisemalt

Moodsa Eesti köögi restorani Kaerajaan peakokk Maris Tiitre on loomingulisem ning soovitab segada traditsioonilisi jõule pisukese eksootikaga ning pakub välja verivorste süüa koos mangokastme, paprika-tomati-avokaado-küüslaugusalsa ning wakame (mererohu) salatiga.

Väiksematele katsetajatele soovitab Maris verivorsti kõrvale õuna-tšillimoosi, rabarberi-ingverimoosi või sibulamoosi, mis annavad koosluseks huvitava jõuluse maitseelamuse. „Imehästi sobivad mõlema variandi puhul lisandiks ka värvikirevad grillitud minijuurviljad ja ürdiõliga piserdatud grillitud peedisektorid astelpaju-õunasiidri kastmega,“ visioneerib Maris verivorstile teistsugust tulevikku.

Eesti maitseid uue nurga all pakkuva restorani Nipernaadi peakokk Oleg Alasi loetleb enda kogemusele tuginedes järgnevad jõululõuna omapärasemaks muutmise võimalused:

  • Ahjus suhkruga poolküpseks küpsetatud hapukad õunad, millele lisaks sobivad rosinaid.
  • Grillitud, röstitud või kuumal pinnal praetud ja ahjus lõpuni küpsetatud muskaatkõrvitsa kangid kerge meega.
  • Karulaugupestoga praetud põld- või aedoad.
  • Magus porru-kirsisalat (külmutatud kirsist tegemine vajab muidugi suuremaid oskusi või vähemasti köögis tegemise kogemust).
  • Poolküpseks praetud pastinaak ingveri ja röstitud mandlitega.

Restoran Rataskaevu 16 peakokk Veiko Ojala pakub välja kaks verivorstidega hästi sobivat retsepti:

Atria müügidirektor Meelis Laande räägib, et tööstused katsetavad iga-aastaselt küll uute toodetega, kuid üldreegel on tootearenduses siiski sama - Eesti inimesed austavad jõulutoodete puhul lihtsaid, puhtaid ja väljakujunenud maitseid ning kui midagi eristuvat turule tuua, siis võiks see olla eestlasele harjumuspärane maitse või koostisosa.

“Tänavu tõime turule verivorsti, millele annavad maitset ja tummisust röstitud kaerahelbed ja see tuttavlik kooslus töötab ülihästi ning on tarbijate poolt hinnatud,” tunnustab Laande tootearendajate tööd.

Ta möönab, et eelmise aasta uudistoode Kanepi verivorst oli küll mõneti riskantne valik, aga kuna kanepiseemned selles vorstis on kooritud ja pole hamba all tuntavad, siis kuulub vorst samuti pigem klassikaliste verivorstide hulka ja sellest kujunes tõeline müügihitt.

“Kanepi verivorsti müüsime eelmisel aastal enam kui ühtki teist verivorsti kogumahus 35 tonni ning ei juhtu just sageli, et tööstus lihtsalt ei jõua nii palju toota, kui nõudlust on,” sõnas Laande.