Villu Reiljan ja Ester Tuiksoo Rahvaliidu juhtpoliitikutena, mil saadikupuutumatuse äravõtmine oli veel mägede taga. Foto: Raivo Tasso

Villu Reiljan, kuidas kommenteerite seda, et teilt jälle saadikupuutumatus ära võeti?

Ma ei ole kellegi käest hüvitisi küsinud, saanud ega tahtnud. Ja minu tegevuse kõigi nende teiste inimestega sidumine on lihtsalt meelevaldne ja mõttetu. Selle taga on teatud poliitilised jõud, muidugi ka vanad respublikaanid ja teised.

2006 vahistati kõigepealt maa-ameti tegelased ja ettevõtjad ning lubati kuue kuuga kõik asjad selgeks teha. Aga tegelikult pole midagi selgeks saanud. Mida aeg edasi, seda lahjemaks lugu läheb.

Vahepeal teilt juba võeti saadikupuutumatus.

See oli siis, kui tekitati see Rävala case, mis on ka muidugi perspektiivitu.

Aga selge on see, et kuna siin taga on poliitilised eesmärgid, tuleb valmistuda 10aastaseks kohtuskäimiseks.

Kas tõesti kavatsete kümme aastat kohut käia?

Noh, kui me oleme kolme toimikuga käinud aasta aega kohut, siis 193 toimikuga ei anna vahest nagu vähemat plaani pidada.

Tegelikult on ju olukord sama mis 75 aastat tagasi, kui osa poliitilisi opositsioonijõude tasalülitati. Nüüd tehakse seda natuke teiste meetoditega - otse maha tapma ei tulda, aga kaudselt isoleeritakse loomulikult.

Kui kaua on teie üle juba kohut mõistetud?

Olen juba 12 korda kohtus istunud, nüüd ootame 7. aprillil otsust. (Siis tehakse Rävala maja asjas kohtuotsus. - Toim.) Aga see on niisugune katsetöö - poliitbroilerite praadimine.

Milles teid nüüd süüdistatakse?

Nüüd üritatakse mind süüdistada altkäemaksu võtmises ja selles, et maadevahetused on ebaseaduslikud. Aga kuna maadevahetused on käinud seaduste ja valitsuse määruste järgi, ei saa rääkida mingist ebaseaduslikkusest. See on meelevaldne jutt, milles tõtt ei ole ühtegi sentimeetrit.

Tavalisel inimesel kaob järg ära, kuna materjali on teie kohta nii palju. Kellelt te süüdistuste järgi siis seekord altkäemaksu võtsite?

Süüdistuse järgi Toomas Annuselt, kuigi altkäemaksuks olevat korter, mille teine inimene ostis hoopis kallimalt kui turuhind. Ja siis on kaks inimest ostnud Tullio Libliku (Saarte Investeeringute juht - toim) käest kaks kinnistut ja need olevat mulle altkäemaksuks.

Eks me seda kümmekond aastat selgitame. Lõplikult. Minu puhul on see muidugi põhimõtteline küsimus.

Võib arvata, et lõppaste on niikuinii Euroopa Inimõiguste Kohus.

Kas arvate, et kaebate Euroopa Kohtusse edasi?

Noh, ega lõpuks muud üle ei jää. Tiit Veeberil (soojaärimees, keda süüdistati maksupettuses, ametialases võltsimises ja kelmuses - toim) läks koos Euroopa Kohtuga 15 aastat, kuni sai õiguse jalule seatud. Võib-olla saan mina vähemaga.

Mida tahate lugejale selgeks teha?

Ega täna meil jälitustegevust eriti kontrollida ei ole võimalik, kuna logifailid on enamjaolt kadunud.

Ei ole ju saladus, et 2006. aasta septembris presidendivalimiste ajal sisuliselt meie erakonna peasekretäri (Lea Kiivitit - toim) jälitati.

Näiteks ka Toomas Annust on jälitatud nagu narkoparunit või relvakaupmeest - sadu päevi järjest, mis on Euroopa demokraatia mõistes pretsedenditu.

See on meetod opositsiooniga arvete õiendamiseks, mida uus poliitika on meile kaasa toonud.

Kui 7. aprillil tuleb kohtuotsus Rävala kinnistu asjas, kas on ka reaalne võimalus, et teid mõistetakse vangi?

Tahaks näha, kuidas ilma tõenditeta organiseeritud materjalide puhul kedagi kinni mõistetakse. See oleks päris huvitav olukord.