Kõpu majaka laternas on nüüd kaks 35 W LED-pirni. Andry Rütkinen veeteede ametist märkis, et kuigi number võib tunduda väike, pole see kodumajapidamises kasutatavate LED-pirnidega võrreldav, sest majaka LED-id on teist tüüpi. Eda Post

Ligi 500-aastane majakas on Eestis viimane, mille veeteede amet LED-lampidele üle viis. Ameti navigatsioonimärgistuse osakonna juhataja Andry Rütkinen selgitas, et kuigi üleminek algas juba 1995. aastal, pidi Kõpu teistest kauem ootama, sest varem polnud piisavalt võimsaid LED-lampe lihtsalt saada. „Tehnoloogia polnud nii kaugele arenenud,“ nentis ta.
„Meile teadaolevat on Kõpu tuletorni navigatsioonituli moderniseerimise tulemusel kogu maailmas kõige suurema valgustugevusega,“ rääkis Rütkinen. Selle nädala töötab põhituli proovirežiimil valgustugevusega 1,7 miljonit kandelat ja edasi täisvõimsusel 2,1 miljonit kandelat (ladina keeles candela – küünal). Põhituli särab 26 meremiili ehk umbes 48 km ning reservtuli 19 meremiili ehk umbes 35 km kaugusele.
Rütkinen lisas, et meresõitjate jaoks midagi ei muutu – uuendused tehti nii, et merelt paistab Kõpu tuletorn samasugune kui enne.

85 000 euro eest (lisaks käibemaks) moderniseeriti nii põhi- kui ka reservsüsteem ning asendati kõik seadmed, välja arvatud ajaloolise väärtusega klaasläätsega latern, milletaoline on Eestis kasutusel veel ainult Kõpu tuletornis.
Süsteemi ehitas valmis OÜ Sabik, kes ongi sellistele asjadele spetsialiseerunud. „See on täielik rätsepatöö,“ märkis Rütkinen. „Mõõdu võtmiseks“ sai firma veeteede ameti laost identse laterna, mida varem kasutati Sõrve tuletornis.
Muu hulgas uuendati laterna ajalooline pöördsüsteem, milletaolist samuti mujal Eestis enam kasutusel pole. Rütkinen selgitas, et vanasti kasutati pöördsüsteemi, et tekitada tule plinkimine, aga tänapäeval saab seda teha elektrooniliselt.

Kõpus on veeteede amet pöördsüsteemile truuks jäänud, sest selline on seal kasutusel olnud juba 160 aastat. „Soovime ajalugu võimalikult säilitada ja väärtustada,“ sõnas Rütkinen ja lisas, et see on tähtis ka hiidlastele. Ta meenutas, et kui pöördsüsteem mullu augustis rikki läks, sai veeteede amet kõplastelt hulga murelikke telefonikõnesid: „Seda märgati kohe.“
Rikete sagenemine oli ka üks põhjus, miks Kõpu tuletorni seadmeid uuendati. Põhisüsteemitule seadmed olid juba 15–25 aastat vanad ja kõikidele ei leidunud enam asendust, nentis Rütkinen. Boonusena ei pea enam ka pirne nii sageli vahetama – hõõgpirnid vajasid uuendamist iga paari kuu tagant – ja laterna energiatarve on umbes kümme korda väiksem.
Majakavaht on tänapäeval elektrooniline. Kõik Eesti tuletornid on ühendatud jälgimissüsteemi ja nüüd on seal viimaks ka Kõpu tuletorn, millel enne uuendust oli omaette süsteem.