Ellen Pärn Eesti Rukki Seltsist Foto: Argo Ingver

Juubelipõllule olid seemet käsitsi külvama tulnud tuntud rukkikasvatajad Tanel Tõrvand ja Hans Kruusamägi. Selle tähtsa tööga oli kätt proovima palutud ka Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus, kes tegi seda koos pisitütar Helenega, ning veel mitme maaelu ja põllumajanduse juhtorganisatsiooni ning teadus- ja õppeasutuste esindajad.

Esimest korda said proovida esivanemate kombel leivavilja külida ka Olustvere põllukoolis põllumajandustöötajaks õppivad Egert Nei ja Tom Adamson.

Enne kui algajad põllule lasti, viis Ellen Pärn Eesti Rukki Seltsist kõigile läbi käsikülvi koolituse, kuna vähestel oli varasemast sel moel külvamise kogemust.

Käsitsi külvati leivavilja 0,18 ha suurusele põllusiilule, mis oli jäetud selleks otstarbeks suurest põllust vabaks. Suuremale osale põllust oli, tõsi küll, rukis külvatud masinaga juba päev varem.

Juubelipõllule külvatud rukis lõigatakse järgmisel aastal samamoodi käsitsi ja sirbiga, järgides 145 aasta taguseid koristustavasid, ja pannakse põldudel seejärel hakkidesse.

Käsitsi külvamise korraldasid Eesti Rukki Selts, Kesa-Agro OÜ, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Maaleht.