Maasikad saavad peagi valmis, aga kes need ära korjab? Foto: Argo Ingver

Nagu seeni pärast vihma on tekkinud tööjõu vahendusfirmasid, kes tahavad saada suurt vahendustasu nende töötajate pealt, kes võivad siin olla 31. juulini. Tegu on Eesti firmadega, kes on otsinud ise näiteks ehituse pealt ukrainlased, kellel on töö seal läbi, kuid kes võivad siin põllumajanduses töötada juuli lõpuni.

„Nad otsivad üles põllumajandusettevõtted ja küsivad ukrainlaste tööle vahendamise eest hingehinda,” selgitas skeemi maasikakasvatajate liidu juht Elke Lillemets.

„Saan iga päev üks-kaks kõnet vahendusfirmadelt, keda võib ka šaakaliteks kutsuda,” rääkis maasikakasvataja Paavo Otsus. „Valitsuse poliitika on avanud uue ärimudeli vahendusfirmadele, et nad saaksid koorida tööandjat ja töötajat ja teenida omale kasumit.”

Olenevalt vahendajast tahetakse saada 8-9 ja isegi 12 eurot tunnist, kuid töötaja saab sellest kätte 3-4 eurot, ülejäänud raha läheb vahendaja taskusse.

„See ei ole õige. Selleni on viinud praegune poliitika, et keelame ära ja loome võimalused töövahendajatele, kes saaksid teenida igast asendist,” ütles Otsus.