Argo Ideon: Tartu rahu väärib jäädvustamist eepilise filmiga
Kui meie üha tugevamad filmitegijad kord Tartu rahu teemani jõuavad, saavad nad pildikeeles näidata, miks on rahutegemine tähtsam kui sõjapidamine.
![Tartu rahulepingu allkirjad anti mitte suure nõupidamislaua, vaid väiksema laua ääres, mis ei ole säilinud. Allakirjutamine toimus juba pärast südaööd 2. veebruari varasel tunnil. Pildil Eesti delegatsiooni liige Mait Johannes Püümann rahulepingule alla kirjutamas.](https://images.delfi.ee/media-api-image-cropper/v1/e1cdd9b0-bd11-11eb-abfb-2f747f0aaece.jpg?noup&w=1200&h=711&ch=0.8491&cw=1&cx=0&cy=0.0028&r=16:9)
Kõigepealt tuleb dramaatiline lähivõte lauast. See 1920. aasta Tartu rahu läbirääkimiste põhilist raskust kandnud massiivne mööbliese oma kolmesambaliste jalgadega näib nüüdses Poska gümnaasiumis läbi akna paistvas kuuvalguses parajalt viirastuslik. Omamoodi sümbol, mis on ju läbi imbunud rahutegemisest. Sõnadest, dokumentidesse kirja pandust, ka kõneluste madalpunktidest, kus punaarmee üritas veel Narva all Eesti rinnet läbi murda ja sedasi kui mitte isegi Eestit taasvallutada, siis vähemalt saada paremaid tingimusi rahuks.