Miniõunapuud annavad kõva saagi ja võtavad vähe ruumi


Miniõunapuud annavad kõva saagi ja võtavad vähe ruumi
Foto: Bianca Mikovitš

Ahvenamaal läksid paarikümne aasta eest moodi miniõunapuud, mida saarel praegu väga rohkelt kasvatatakse ning mis on pea täielikult välja vahetanud suured vanad puumürakad.

Tjudö veinitalus kasvab 14 000 väikest õunapuud, mida lõigatakse hoolikalt tagasi ning ei lasta kasvada ei pikkusse ega laiusse.

Veinitalu perenaise Erna sõnul peab puu tagasilõikamisel hoidma silma ees rinnaka ja kahara seelikuga naise kuju - just sellise kujuga peab jääma õige õunapuu.

Miniõunapuud annavad saagiks 10-14 kg õunu ning kokku annavad sirgetesse ridadesse istutatud väikesed puud tunduvalt enam saaki, kui suured puud.

Lisaks jääb ära redeliga puuladvas turnimine ja viimaste punapõsksete õunte alla sakutamine.

Väikeste õunapuude kasvatamine on läinud  üha enam moodi kogu Ahvenamaal ning nendest valmistatakse siidrit, likööre, veine ja hoidiseid. Samuti läheb suur osa saagist Soome poodidesse, kus puhtas looduses kasvanud õunad head vastuvõttu on leidnud.

Hea jutu poolest kuulsaid Värdo saare mehi on kuuldud neidudele ka rääkimas, et nende saarel kasvab suisa siniseid õunu - seda saab Maalehe reisiseltskond peagi ise kontrollida.