Sissetoodud õiteilu räägib rikkusest

Maaleht Assooridel
Sissetoodud õiteilu räägib rikkusest
Foto: Aive Sarjas

Assoori saared olid ammustel aegadel õitevaesed. Kohalikud õitsejad on nii väikesed ja värvivaesed, et jäävad märkamatuks. Kõik see, mida aedades näha saab, on aegade jooksul mujalt sisse toodud.

Palju on sellisied taimi, mis meil vaid toas kasvavad — hibiskid, kannad, mitmesugused sõnajalad.

Kummipuud on Ponta Delgadas tõeliseks nuhtluseks. Nende juured suunduvad vee otsinguil maapinda nii sügavalt ja põhjalikult, et leiavad sobiva koha vee hankimiseks sageli mõne linnaelaniku vannitoas. Kui keegi oma maja vee- või kanalisatsioonisüsteemist kummipuu juured avastab, võtab linnavalitsus vastutuse endale ja kõrvaldab probleemi.

Ja veel üks tähelepanek. Paljudes riikides räägitakse, et raha on võim. Portugalis ja Hispaanias on võim nende käes, kel vett ja puitu piiramatus koguses käepärast. Sestap ei olegi seal suuri ja õitsvaid lilleaedu eriti näha, sest nende kastmiseks ei jätku vett.

Assooridel ja Madeiral aga veeprobleemi pole, seda sajab taevast alla nii palju, et keegi puudust kannatama ei pea. Kuid iluaiad on sellele vaatamata väikesed ja rohkem erinevate vormidega põõsaste-puude kui lillede eksponeerimisele suunatud.