
Jätkusuutlikkuse teema on väga aktuaalne, kuid hetkel pole selge, millised muudatused täpsemalt sektorit ees ootavad. Aastatel 2021–2024 on oodata 27 õigusakti ettepanekut, mis mõjutavad toidusektoris sisuliselt kõike, alates tarneahelatest, pakenditest, keskkonnamõjudest kuni taaskasutuse ja toidu raiskamiseni.
FOTO:
Ettevõtete kulud kasvavad hoogsalt, mis tähendab, et Eesti toidutööstuse tulevikku silmas pidades on toidu hindade kiirem kasv juba lähiajal möödapääsmatu.
Kui viimastel aastatel on toiduainetööstuse käive Eestis tasapisi kasvanud, siis eelmisel aastal langes see üheksa miljoni euro võrra. Kogu sektori käive oli 2,1 miljardit ja keskmine puhaskasumi marginaal 3,2%. Ajalooliselt on see püsinud 3,5% juures. Kuigi tervishoiukriis on avaldanud mõningast mõju ettevõtete kasumlikkusele, siis suures pildis tundub toiduainetööstuse seis hea. 2021. aastal on aga kulude kasv kiirenenud. Esimesel poolaastal on sektori käive kasvanud 4,4%, aga puhaskasumi marginaal langenud 2,3% peale. Suure osa sisendhindade kasvust on toiduainetööstus seni võtnud enda kanda.