METSALEHT

Selleks, et talve raskusest tulenevaid kahjusid ennetada ja vältida, tuleb metsaomanikuna noorendikes õigel ajal hooldustöid planeerida. Hooldusraie peale tasub mõelda, kui olemasolevatel puudel ei jätku kasvuruumi ning nad üksteisega konkureerides liiga pikaks venivad. Erilise tähelepanu alla tasub võtta noorendikud, mis asuvad viljakal kasvukohatüübil ning kus kasvavad valgusnõudlikud puuliigid – mänd, kask, haab.

Õigest ajast annab loodus ise märku, kui vaadata puu võra seisundit. Elusvõra pikkus peegeldab puu valgus- ja toitainetingimusi. Valgusnõudlikel puuliikidel peaks elusvõra soovitatav pikkus olema noores eas ca pool puu pikkusest, kuusel võiks elusvõra olla sellest 10–15% pikem. Võra õige pikkusega tunneb puu end hästi ja saab nii laiuses kui ka pikkuses juurde kasvada ning keerukaid ilmaolusid trotsida.

Väga noor mets lume all tavaliselt ei kannata, küll aga noorendik.
Väga noor mets lume all tavaliselt ei kannata, küll aga noorendik.
FOTO: Gunnar Reinapu | Erakogu

Kui elusvõra on mainitust tunduvalt lühem, on metsa hooldamisega hiljaks jäädud ning on suur oht lume vaalimiseks. Taolistele tihedatele puistutele tasub hooldamisega aga läheneda ettevaatlikult – pigem teha hooldustöid sagedamini ning ühe korraga eemaldada vähem puid.

Talvel võiks iga metsaomanik kord või paar oma metsas noorendike seisukorda hinnata. Kui kahju on juba silmaga näha, tasub sulalume ajal võimalusel seda noortelt puudelt maha raputada. Kuna töö on ajamahukas, saab seda teha lähedastes kodumetsades või erilise tähendusega puistutes, nt noorte tammikute puhul. Suurte ja kaugete metsaalade puhul ei ole see mahukas töö mõeldav, jääb üle oodata kevadet ning loota, et lume üle elanud puude valgus- ja kasvutingimusi õnnestub järgmiseks talveks oluliselt parandada.

Talvekuud on metsaomanikule ennetamise ja planeerimise periood. Loodusega koostöös saame kujundada väärtuslikud metsad, mis on kliimakindlamad ning peavad paremini vastu raskustele ja väljakutsetele.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid