
Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma sõnul on Eesti uueks tuleviku pandeemiaks kindlasti palju paremini valmistunud, kui oli COVID-19ks. Tänu mRNA-tehnoloogiale võtab uue vaktsiini väljatöötamine vajadusel vaid mõne kuu aega.
FOTO:
„Turistid lähevad Hiinas hea meelega elusloomade turule, sest eksootiline toit on põnev. Samamoodi on uudne kogemus hoida koaalat süles. Inimene ei mõtle, et uudne võib olla ka viirus, mis loomalt sinule tuleb. Tegelikult ei tasu koaalat reisil sülle krabada,” nendib terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma.
Mis on põhilised strateegiad uue pandeemia ennetamiseks ja sellega toime tulemiseks?
Kui me vaatame eelmist kevadet, siis suurim valupunkt oli info liikumine. Me oleme üle aasta kõvasti tööd teinud, et arendada erinevaid teavitussüsteeme, infoliikumissüsteeme, õppinud riiki paremini tundma.
Uus pandeemia tuleb kindlasti teistsugune, aga kommunikatsioon on siis paremini paigas. Me teame, kuidas muuta info inimestele kiiresti kättesaadavaks. Et vaja on infoliini, kust abi küsida, korralisi pressikonverentse. Et peab olema inimene, kes kogu asja juhib. Tegutsemisselgus peab olema.