Euroopa Liidu määrus kohustab alates 2021. aasta teisest poolest ID-kaartidel biomeetriat kasutama. Nii võetakse üleeuroopaliselt veel käesoleval aastal kasutusele biomeetrilised isikutunnistused, mis tähendab, et alates 23. augustist lisatakse sarnaselt passiga ja elamisloakaardiga sõrmejäljed ka ID-kaardile.

Politsei- ja piirivalveametist (PPA) selgitati, et muudatus kehtib uut ID-kaarti taotlema minnes ja inimesed ei pea hakkama kehtivat ID-kaarti uue vastu vahetama enne selle kehtivusaja lõppu. Samuti ei pea inimene sõrmejälgi uuesti andma, kui sõrmejälgede viimasest andmisest, näiteks passi taotlemisel, on möödas vähem kui kuus aastat. Kõige mugavam ja soodsam viis oma andmete kontrollimiseks ja uue dokumendi taotlemiseks on kasutada politsei iseteenindust internetis: iseteenindus.politsei.ee.

Kui inimesel on nõuetekohane foto, allkirjanäidis ning tema sõrmejäljed kehtivad, saab dokumenti taotleda kodust lahkumata. Kui andmed on puudulikud, tuleb külastada PPA teenindussaali, kus asuvad digikioskid, milles saab tasuta teha nii nõuetekohase foto, anda nii sõrmejäljed kui ka allkirjanäidise. Seejärel saab taotlemist jätkata internetis PPA iseteeninduskeskkonnas, kuhu digikioskis antud andmed automaatselt edasi liiguvad. Dokumendile järele tulemiseks soovitatakse eelnevalt broneerida aeg aadressil broneering.politsei.ee, nii saab dokumendi kätte loetud minutitega.

Dokumendi taotlemine liikumisraskusega inimesele muutub lihtsamaks


Siseministri määrusega lihtsustatakse nende inimeste isikutunnistuse, elamisloakaardi, elamisloa või -õiguse taotlemise protsessi, kelle terviseseisund ei võimalda inimesel isiklikult taotluse esitamiseks PPA teenindusse kohale ilmuda. Arstitõendi esitamisel ei tule edaspidi dokumendi taotlemisel sõrmejälgi anda, kui viimasest sõrmejäljehõivest on möödas vähem kui 11 aastat. (Seega ei ole neil inimestel vaja kohale ilmuda järgneval kahel isikutunnistuse ja elamisloakaardi taotlemise korral ning nad saavad, nii nagu praegu, dokumendi mugavalt taotleda PPA iseteeninduskeskkonnas.)

Samuti jääb endiselt alles võimalus, et kui Eestis viibiva isiku terviseseisund ei võimalda tal dokumendi väljaandmise taotluse esitamiseks isiklikult PPA teenindusse minna, saab PPA ametnik taotluse ja biomeetriliste andmete võtmiseks minna tema elu- või viibimiskohta. Sõrmejälgede kehtivusaja pikendamise muudatus ei puuduta passide taotlemist, sest pass ei ole Eestis kohustuslik dokument.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid