Maalehe „Kogukonna hinge“ konkursi võitnu: „Kananaha võttis peale, kui kõne tuli!“
Kõmsi küla särasilm tegi parajasti ehituspoes oma tööd, kui kuulis tähtsat uudist: teie, Lilia Urb, olete konkursi võitja. Palju õnne!
„No see oli ikka täielik üllatus,“ tunnistab Kõmsi küla superstaar ja eluolu parandaja Lilia Urb, kes poole kohaga on ehituspoes ja poole kohaga töötab noorsootöötajana. Pere ja kahe ametiposti kõrvalt jõuab tarmukas naine ka kogukonna heaolu eest seista.
Parajasti askeldaski ta poes, kui nägi, et tundmatu number helistab. Otsis kiiresti asendaja ja võttis kõne vastu. Teises otsas oli Maalehe peatoimetaja Hindrek Riikoja, kes teatas rõõmusõnumit. „Võttis kananaha ihule. Et kas tõesti? Päriselt või?“
Uudis lõi Urbi pisut pahviks, aga et ta oli parajasti ehituspoes tööl, ei saanud kõva häälega kilgata ja rõõmusõnumit kohe jagada.
Esimese asjana teatas ta oma mehele ja tütrele ning lähedasematele vabatahtlikele. Ilmselt toimub õhtul ka väikestviisi tähistamine, aga enne ikka töö. Praegu vuntsitakse Kõmsi külamaja fassaadi. Seejärel on plaan siseseinad püsti saada ja seejärel liigutakse tuba toa haaval edasi. Kõik ikka tasa ja targu. Õhtul, arvab Urb, viib ta külamajas askeldajatele midagi meelepärast: „Eks vaatan, mida pärast tööpäeva poest kätte saan.“
Hädavajalik positiivne süst
Urb ütleb, et positiivsuse süst kulus talle praegu kohe väga-väga ära, sest kogukonna suureks nördimuseks selgus, et vargad viisid värskelt saadud korvpallilaudade küljest vajalikud jupid minema. Need tuleb uued hankida. „See kurvastab, aga mis teha, tuleb edasi toimetada.“
Kogukonna suureks nördimuseks selgus just, et vargad viisid värskelt saadud korvpallilaudade küljest vajalikud jupid minema.
Ta palub leheveergudel anda edasi tänusõnad kõigile, kes tema poolt hääletasid. Ja jääb siis mõttesse, et kes küll tema kandidatuuri üldse üles seadis, seda oleks küll huvitav teada...
„Poolehoidjatele suur tänu, see on eriline tunnustus ja annab jõudu edasi toimetada. Nii äge oli näha postitusi, kus mind aktiivsena ära märgiti ja paluti minu poolt hääletada. Näiteks üks volikogu liige, kes elab teisel pool küla; klassikaaslased, keda ma pole oi kui ammu näinud – nemadki olid minu poolt ja levitasid sõna. Paljud jagasid hääletamislinki ka privaatselt,“ teab ta.
Edasine plaan on Urbil paigas. Kõigepealt pidu – kogukonna hing saab auhinnaks simmani kogu külale. Pärast seda tuleb aga jälle hagu andma hakata. Unistus võrguplatsist peab tõelisuseks saama. Nimelt on Kõmsil rootslaste ehitatud mänguväljak, mille ühes otsas on betoonist pinksilaud. Teise otsa tahaks värske laureaat avalikku võrkpalliplatsi. „Ja kindlalt on veel mustmiljon asja, mis tuleb käima lükata ja kuhu poole liikuda.“
Palju säravaid kogukonnatähti
Maalehe 35. sünnipäeva puhul koostöös Coopiga sündinud konkursile saatsid inimesed üle kogu Eesti vihjeid kogukonna sütitajate ja piirkonnale elu sisse puhujate kohta.
Ühtekokku tuli 150 ettepanekut. Valik oli enam kui keeruline, sest tunnustust väärivad nad kõik, ent žürii pidi tegema otsuse ja võistlustulle jäi kümme kandidaati.
Lõpusirgel läks korralikuks rebimiseks, sest rahvas pani seljad kokku ja üldse anti konkursil üle 15 000 hääle.
Maaleht on kõigist kümnest Eesti eri paigus elavatest sädemetest kirjutanud ja neile on kaasa elanud kümned tuhanded lugejad ning selle üle on väga hea meel, tõdes peatoimetaja Hindrek Riikoja.