Endistel aegadel oli tõnisepäeval, 17. jaanuaril oluline koduhaldjale ohverdamine ja sigade õnne tagamine. Seejuures on omavahel põimunud pühast Antoniusest lähtuv pärimus ja koduhaldjas Tõnni kultusega seonduvad kombed.

Jahedal ajal peame jälle rohkem lugu soojadest esemetest. Villane on teadagi väga soe, peab kaua vastu ega muutu ka topiliseks. Kui villane ühendada õhukese kangaga, saab elegantse tulemuse ning seda ühendamist nimetatakse nunotehnikaks.

Astrid Lepik

Kui suur õmblustöö tehtud, võib ebameeldiva üllatusena selguda, et nööbid ei seisagi kinni.

Pille Hermann

Taliharjapäev alustab kalendripühade rida, mida on peetud talveharjaks (paavlipäev, tõnisepäev, küünlapäev) ja mille kohta arvati, et see päev murrab talve selgroo; et loomatoitu peab pool alles olema; et sellest päevast liigub aeg kevade suunas. Varases kalendrikirjanduses seostatakse taliharjapäev...

Kuum saun koos lavalkäimise, leiliviskamise ja vihtlemisega on olnud eestlastele ainuomane juba kaugest esivanemate ajast. Sellest, kuidas meie saunakultuur on aja jooksul muutunud, saab hea ülevaate Tartus botaanikaaia saunanäitusel.

Astrid Lepik

Vanu riideesemeid ei pea kohe taaskasutusse viima, sest neist saab veel midagi meisterdada. Näiteks võib vanadest riietest lõigata ribad ning neid omakorda esemete heegeldamiseks kasutada.

Pille Hermann

Sellise valgusti valmistamiseks läheb vaja papptorusid ja ümardatud servadega puitkettaid, samuti lambipesasid, juhtmeid, pistikut ning kruvisid ja liimi kõige kinnitamiseks.

Villu Baumann

Pühade ajal kipub mõnikord piparkooke üleliia olema, sest suur piparkoogisõber soovib kindlasti väga palju erinevaid proovida ning hakkab neid koju tassima juba detsembri alguses.

Astrid Lepik

Säästvalt mõtlev inimene paneb kõrvale küünlajupid ja munakarbid, kui ta neid just kanakasvatajale tagasi ei vii. Paari nutika ideega saab neist materjalidest põnevaid asju meisterdada.

Pille Hermann

Jõulutuled aitavad pimedal ja kõledal ajal rõõmu tuua. Nende kasutamisel tuleb siiski järgida ohutusreegleid, et vältida tulekahjusid ja elektrilööke. Ohutusalaseid soovitusi jagab elektriinsener Ragnar Roos.

Karoli Noor

Teame hästi, et koduloom ei ole sobilik kingitus jõuludeks ega ka mõneks teiseks tähtpäevaks. Aga kuidas on lood taimedega? Kas neid tasub kinkida ja mida selle juures silmas pidada?

Liis Konovalov

Riidelappidest valmistatud kingikott võib kasutusse jääda mitmeks aastaks. Samuti võib seda vajadusel täiendada ja värskendada.

Pille Hermann

Kodule annavad hubasemat ilmet tekstiilist esemed. Kui leidub interjööri värvide ja teiste tekstiilidega sobiv kangas, saab ruumis meeleolu luua ka väikeste esemetega.

Pille Hermann

Pisut punast ja valget lõnga, ning vahva tegelane saabki valmis. Kas alustada pea ja keha heegeldamisest või hoopiski kõige tähtsamast – mahukast paunast, mille sisse pakike peita –, on juba maitse küsimus.

Pille Hermann