RAHVAKALENDER | Suvisted on kasepühad

Suvisted ehk nelipühad (23. mai) on rõõmsad ja kaselõhnalised, sest aeg on helge. Kevadine noor rohelus ja kirglik õitsemine on täies hoos ning käes on ka üürike hingetõmbehetk, mil kevadised põllutööd on lõppenud ja suvised ei pressi veel peale.

Mihhailovski püvilill (Fritillaria michailowskyi) ja Muscari.

Püvilille ladinakeelse nime Fritillaria taga on sõna fritillus. Too naljaka kõlaga sõna tähendab ladina keeles täringutopsi. Mis on aga ühist kevadistel püvililledel ja täringutopsil?

Marit Mäesaar
Sibul tahab kerget mulda, päikeselist ja üsna tuulist kasvukohta.

Tippsibulate muldapanekuks on sobivaim aeg siis, kui ilmad on juba üsna soojad ning ei kimbuta öökülmaoht. Liiga varajase mahapaneku korral võib sibul putke minna.

Kristiina Viiron
Külmutatud rabarberit on sobiv kasutada kogu aasta.

Rabarbri lehevarte toiteväärtus ei ole kõrge ning ka vitamiinide sisaldus on suhteliselt madal, kuid märkimisväärsel hulgal sisaldavad nad mineraalaineid. Just seetõttu tasub rabarberit ka muul ajal peale kevade oma toidulaual kasutada.

Marju Reitsak
Ettekasvatus tuleks ajastada nii, et istutamisel ei oleks taimed liiga välja veninud.

Aprilli lõpp – mai algus on aednikule paras piin: päike käib kõrgelt ja soojendab. Päev on pikk, sõrmed sügelevad, aga samas võib hommikul maa valge olla ning kunagi ei tea, kas pilvede seest tuleb vihma või hoopis lumekruupe.

Tiina Marjapuu
Nurmenukkudest võib maikuus teha kimpe või koguda nende vitamiinirikkaid õisi ja lehti tee tarvis.

Maikuus on kevad oma õigused täielikult kehtestanud, loodus lokkab, kõik tärkab ja areneb ning ka korilane on elevil, sest nüüd saab loodusest jälle endale üht-teist kasulikku korjata.

Kaie Sassi
Spinati kasvatamisega saab hakkama ka algaja aednik.

Kui kevadeks seemneid tellite või ostate, ei maksa unustada vana head spinatit (Spinacia oleracea), isegi kui varasemad kokkupuuted selle taimega pole olnud meeldivate killast.

Tiina Marjapuu
Salat valgetest kapsastest.

Kapsaste perekond on rikkalik, neid on eri värvi ja kujuga ning sobivad paljudesse roogadesse. Jagan teiega paari lihtsat salatiretsepti, mis mulle väga meeldivad.

Kaie Sassi
Karulaugupestot võib teha ka suuremas koguses ja sügavkülmutada.

Karulauk on kõigi kevadine lemmik. Ometi ei jätku temast rõõmu eriti kauaks. Varsti pärast õitsemist kaovad maitsvad lehed ja enne järgmist kevadet neid tarbida ei saa. Karulaugu säilitamiseks on õnneks mitmeid võimalusi.

Marju Reitsak
Kaar-linnupiim

Vanades taluaedades leidub punaseid tulpe, kollaseid nartsisse, roosasid ja oranže liiliaid, valgeid lumi- ja märtsikellukesi, poeedinartsisse ning muidugi linnupiimasid.

Marit Mäesaar
Panipaiga välimise osa valmistamiseks on kasutatud terrassilaudu, sisemus on tehtud vanadest riiulitest.

Riiulitega panipaik on mõeldud aiatööks vajalikele asjadele, samuti võib seda kasutada töölauana aias või õues vajaminevate esemete hoidmiseks suvisel ajal.

Taavi Alas
Hargiga on otstarbekas kaevata siis, kui muld vajab kobestamist.

Selleks et kaevamistöö võimalikult väikese vaevaga tehtud saaks ja selga liiga higiseks ei võtaks, tasub valida sobilik tööriist.

Kristiina Viiron