Kõrvitsaleiba või kõrvitsapüreesuppi? Nii nagu praktiliselt iga köögivili, pakatab ka meie oma kodumaine kõrvits kasulikest ühenditest ja omadustest.
„Sipelgad olid vallutanud mu kasvuhoone, eelmisel aastal proovisin kaneeli ja sipelgapulbrit, aga ei midagi!“ ütleb Maalehe lugeja Janne. Nüüd aga leidis ta ootamatu lahenduse ja tahab seda teistegagi jagada.
Hollywoodi staaridel on nahahoolduses uus lemmik – maarjaohakas. Londonis tegutsev nahatervise spetsialist Jasmine Vico, kes tegi hiljuti koostööd Barbie filmi näitlejatega, soovitas Margot Robbiel ja teistel näitlejatel sileda ja „nukuliku“ naha saavutamiseks juua just maarjaohakateed.
Kui aeda tekib liiga palju sipelgaid, hakkab see aedniku elu segama. Vahepeal on aga nii, et aiapidaja ise loob teadmatusest sipelgate jaoks suurepärased elutingimused ja siis ei saa nende rohkusega enam hakkama. Kogusime kokku viis nippi, mis peaks enamikul juhtudel abiks olema.
Jaanipäev on nagu suvine murdepunkt, nii on ka aiatöödega. Üht-teist peaks jõudma just enne seda ära teha.
Puhas puutuhk on aias tänuväärne abiline. Ometi tuleb teada, kuidas seda kasutada, vastasel juhul võib taimed kiduma panna või hoopis ära tappa.
Paljudel on raske omaks võtta regulaarset treeningrutiini, kuid see ei tähenda tingimata jõusaali minekut või väljas jooksmist. Ka aiatööd on vaat et võrreldavad mõõduka treeninguga!
Suuremad külmad peaksid möödas olema ning on sobiv aeg viljapuuaias kääride ja saega ringi vaadata. Seda tööd ei maksa mingil juhul tegemata jätta: korralikult lõigatud viljapuud annavad suuremat, kvaliteetsemat ja ussivaba saaki! Alljärgnevalt avaldame piltjuhendi, mida järgides saab puu lõikamiseg...
Peaaegu iga asja sisse, kuhu saab panna mulda, saab istutada ka taimi. Ükskõik mida te kasutate, veenduge, et selle põhjas oleksid augud, et liigne niiskus korralikult välja saaks. Igal kevadel kogub hoogu trend külvata seemned pottide asemel hoopis munakoortesse.
AIAHOOAEG ALAKU | Paprikate ja tšillide kasvatamisel tehakse igal aastal samu vigu. Oska neid vältida! (1)
Viimane aeg on plaani pidada, mida ja kui palju külvama hakata. Olen avastanud, et nii magus- kui ka kibepipardelt on imelihtne korralikku saaki saada ka siis, kui neid saab kasvatada vaid aknalaual. Toon siinkohal välja kuus olulist viga, mis minu kogemuse kohaselt ka kõige usinama aedniku maksimaa...
Viis nutikat võimalust, mida sügiseste lehtedega ette võtta
Viis teguviisi, mida vältidaSügislehed pakuvad silmailu õige üürikeseks ajaks. Oleme kokku kogunud nii traditsioonilisemaid kui üllatuslikke viise, mida pärast iluaja lõppemist langenud lehtedega peale hakata. Sekka ka mõned soovitused, mis oleks parem tegemata jätta.
Neile, kel on mure, miks nende aedhortensiad õisi ei kanna, võib praegune õunterohke aastaaeg lahenduse pakkuda.
Vihm aitab kõigil looduses kasvavatel taimedel elus püsida ja õnneks vähendab märkimisväärselt ka aedniku vaeva. Aednik läheb mõnel juhul aga hoopis vihmale appi ja haarab kastekannu. Kas selline käitumine pole raiskav ja mõttetu?
Kui tulpe kasvatatakse aastaid samas kohas, võib juhtuda, et nende elujõud raugeb lõpuks. Põhjuseid on mitu.
SPETSIALIST SELGITAB | Millal on õige aeg roosid talvekattest vabastada ja kuidas neid täpselt lõikama peab (1)
„Rooside puhul on kõige parem olla sügisel virk ja kevadel laisk aednik,” ütleb Rosmakor roosiaia peremees ja kogenud roosikasvataja Mart Ojasalu. Maaleht uuris, mida tuleb roosidega kevadel ette võtta ja millal peaks alustama?
Aprill on kevadkülvide ja haljendavate aknalaudade aeg. Milliseid seemneid võiks nüüd mulda pista, et igaüks saaks just niipalju ettekasvatusaega kui talle tarvis?
Sel kevadel on kindlasti rohkem algajaid aiapidajaid, kes ei oska justkui kuskilt peale hakata. Tekivad küsimused: kui suurt peenramaad on vaja, milliseid seemneid osta ja kui palju? Mida üldse kasvatada, et oma pere vajadusi katta?
Märts oma pikemate päevade ja soojade päikesekiirtega on tõeline kevadekuulutaja. Lumi sulab ja nüüd võib teha järjest uusi külve. Paprikad ja mõned suvelilled hakkavad juba nina mullast välja pistma, käes on aeg järgmiste seemnete jaoks.
Veebruaris on paras aeg tšillipipra seemned mulda pista. Praktikud annavad nõu, milliseid sorte valida ja kuidas taimi ette kasvatada.
Triinu Guerrini permakultuuri aed tutvustab uusi aiapidamisvõimalusi: maad ei pea tegelikult kaevama! (7)
Loodus ei pööra oma pinnast regulaarselt pahupidi, et midagi kasvatada.
Ennemuiste, kui inimesed polnud veel paiksed, võeti mullast kõik, mis võtta andis, ja koliti siis elamine mujale – uus osmik püsti ja selle ümber ka kapsamaa. Need ajad on ammuilma möödas ja kes on kord end mugavasti sisse sättinud, seisab hea ka aiamaa eest.
Suur hulk orhideesid, sealhulgas ka kuukingad, kasvavad looduslikult väga soojas ja niiskes kliimas. Eestimaa talv on neile seetõttu raske, eriti keskküttega kasvukohas.
Kaunite toataimede valik aianduspoodides võtab silme eest kirjuks. Justkui võluväel ja iseenesest tahavad aknalauad täituda orhideede õiemerega ja kapipealsed ümmarguste okkaliste kaktustega. Meie pakume aga välja neli hoopis teistsugust taime.
Kevadel algavad aiatööd alati suure hooga ning üks esimesi mõtteid, mis aednikule pähe tuleb, on maasikapeenarde uuendamine.
Roosteseened tunned ära kui taime lehtedele ilmuvad pisikesed kollakaspunased täpid, haiguse algusjärgus on neid vaid üksikuid.
Väga paljusid tavalisi taimekahjustajaid saab hävitada koduste vahenditega. Looduslikest koostisosadest tehtud taimekaitsevahend on tõhus ja keskkonnale ohutu. Proovi!
Vaarikate hooaeg algas juba paar nädalat tagasi. On inimesi, kes vaarikaid armastavad ja neid, keda nad täiesti külmaks jätavad.
Ajakiri Maakodu jätkab traditsiooni, et otsida üles Eestimaa kauneimad maakodud ning pärjata silmapaistvamad neist tiitliga „Kaunis maakodu 2021”.
Seekordses aiasaates räägivad tegevtoimetaja Eva luigas ja veebitoimetaja Marju Reitsak põhiliselt roosidest.