Üle pika aja nägin metsas põtra. Viimased kohtumised põdraga jäid sügisesse, ehkki jälgi ja pabulaid olen metsateel näinud nii talvel kui kevadel. Eriti hoolega on põdrad einestamas käinud jõeäärsel aasal, kuhu koprad haabu langetasid.

Leili Mihkelson

Kevadel, kui õitseb ülane ja sinilill on lõpetamas, ilmuvad sarapuurohkete metsade alla ühed salapärased lillakasroosad õiekobarad, mida näeb üsna lühikest aega. See on saladuslik käopäkk, kes ülejäänud aja aastast on maa all peidus ega näita end enne järgmist kevadet.

Leili Mihkelson

Metsaalune sinetab sinililledest, võsa ääres õitsevad ülased, vanal taluõuel rohetab karulauk, lendavad kollased liblikad ja sumiseb kimalane. Viimased lumeriismed kaovad - kevad on kohal. Loodus rõkkab linnulaulust.

Leili Mihkelson

Talv on möödas ja pildil olev sanglepik jäi raiumata. Näis, kui kaua ta sedaviisi veel püsib ja lubab oma sihvakaid tüvesid imetlemas käia. Tuuled sangleppi üldiselt ei murra, seda olen kogenud.

Leili Mihkelson

Sellest on mitu aastat möödas, kui viimati oma metsast raiutud palke müüsin. Nüüd lasin jälle natuke raiet teha ja nagu eelmistel kordadel, turustan ka seekord raiutud puidu metsaühistu kaudu. Väike protsent müügitulust läheb küll metsaühistule, samas pole omanikul muret turustamise ja transpordi ko...

Leili Mihkelson

Leidsin oma metsast põdra kooritud kuuse. Hea, et loom oli piirdunud ainult ühe tüvega, ehkki samasuguseid keskealisi kuuski oli ümbruses piisavalt. Mis parata – põdrale maitseb kuusekoor.

Leili Mihkelson

Kui vaadata seda hiljuti langetatud kaske, siis puu saeti maha külmal ajal, kui ta "magas" ja selline palk "pisaraid ajama" ei hakka. Eks puude langetamiseks võikski valida talveaja, nagu vanasti tehti, ja kui oli vaja kvaliteetset materjali või kasvõi hästi põlevat tulehakatust saada. Tulehakatuses...

Leili Mihkelson

Kauneid härmas talvemaastikke sai eelmisel nädalal nautida vaid mõne päeva, kuni tuul härmaehted puudelt maha puhus ja sulale läks. Jõudsin talvisest võlumaastikust siiski paar pilti teha.

Leili Mihkelson

Talv on metsaraieks parim aeg nii puidu kvaliteedi kui ka linnurahu mõttes. Kui külm püsib, saab langetatud puidu ilma rööpaid tekitamata ka metsast kätte. Lund on tänavu palju sadanud, aga loodetavasti see töid segama ei hakka.

Leili Mihkelson

Paaril viimasel päeval olen kohanud metsateel liikumatult lebavaid rästikuid, kes justkui koguksid enne talvituma asumist endasse maa- ja päikesesoojust. Ussimaarjapäeva kohta, mis eelmisel nädalal ära oli, ütleb vanarahvas, et siis kaotavad rästikud mürgi ja hakkavad kogunema talvekorterisse.

Leili Mihkelson

Lõppenud nädalal mööda metsateed sõites märkasin riigimetsa raiesmiku ääres põdralehma oksi nosimas. Mõtlesin siis, et ehk on tal seal ka vasikas lähedal, aga ei juhtunud nägema.

Leili Mihkelson

Olen jälginud käo suvist kukkumist, püüdes selle järgi talvekülmade saabumist ette näha. Vanarahvas teadis, et kui mitu päeva pärast jaanipäeva kägu veel kukub, siis sama arvu nädalate pärast (alustades lugemist sügisesest pööripäevast) jõuab kohale pikem talvekülm.

Leili Mihkelson

Minu igapäevastel liikumisteedel on mõneks ajaks rahulik aeg. Riigimetsast raiutud puiduvirnad veeti lõplikult ära eelmisel nädalal ja autoga saab ühest külast teise sõita taas mõlemast suunast, kartmata koormate laadimise ajaks passima jääda.

Leili Mihkelson

Põllumehed hakkasid eelmisel nädalal rohumaid niitma ja silo tegema ning see meelitab alati kohale konnakotkad. Kui niidetakse külade või asulate läheduses, siis lendavad jaole ka valge-toonekured, kes pesitsevadki inimeste naabruses.

Leili Mihkelson