Viimaseid nädalaid või koguni päevi võib näha oma territooriumil veel ringi lendavaid ja toitu jahtivaid konnakotkaid. Nii ka minu metsas, kus sel suvel pesitsus kahjuks ei õnnestunud, aga kotkapaar oli olemas.

Leili Mihkelson

Jõudis kätte päev, mil metsaveotraktor tuli minu metsa kobraste langetatud haavapuid välja vedama. Kokku olid koprad jõeaasal langetanud kolm suurt haavamürakat, peenemad oksad ära laasinud ning tüvesid koorinud.

Leili Mihkelson

Jaanililled ehk pääsusilmad on minu lapsepõlvelilled, õrnad ja imekaunid, meenutamaks muretu lapseaja kodukarjamaad, kus pasteldes ringi jooksin. Pasteldes sellepärast, et olen sõjaaja laps ning kingi või saapaid polnud sel ajal kusagilt võtta.

Leili Mihkelson

Üle pika aja nägin metsas põtra. Viimased kohtumised põdraga jäid sügisesse, ehkki jälgi ja pabulaid olen metsateel näinud nii talvel kui kevadel. Eriti hoolega on põdrad einestamas käinud jõeäärsel aasal, kuhu koprad haabu langetasid.

Leili Mihkelson

Kevadisel pööripäeval säras sinises taevas päike ja Eestimaal valitses rahu. Metsast ei kostnud saehääli ja üle peade ei lennanud lennukeid. Ometi pole see siiski rahukevad, sest Ukrainas käib sõda, hävivad kodud ja surevad inimesed.

Leili Mihkelson

Olen oodanud uut kohtumist ilvesega rohkem kui kümme aastat ja eelmisel nädalal see juhtus. Pildile jäi metsakiisu küll kahjuks tagumise poolega, aga heameel sellegi pildi üle, kus ilvese must sabatutt esiplaanil.

Leili Mihkelson

Sellest on mitu aastat möödas, kui viimati oma metsast raiutud palke müüsin. Nüüd lasin jälle natuke raiet teha ja nagu eelmistel kordadel, turustan ka seekord raiutud puidu metsaühistu kaudu. Väike protsent müügitulust läheb küll metsaühistule, samas pole omanikul muret turustamise ja transpordi ko...

Leili Mihkelson

Leidsin oma metsast põdra kooritud kuuse. Hea, et loom oli piirdunud ainult ühe tüvega, ehkki samasuguseid keskealisi kuuski oli ümbruses piisavalt. Mis parata – põdrale maitseb kuusekoor.

Leili Mihkelson

Kui vaadata seda hiljuti langetatud kaske, siis puu saeti maha külmal ajal, kui ta "magas" ja selline palk "pisaraid ajama" ei hakka. Eks puude langetamiseks võikski valida talveaja, nagu vanasti tehti, ja kui oli vaja kvaliteetset materjali või kasvõi hästi põlevat tulehakatust saada. Tulehakatuses...

Leili Mihkelson

Pildil on puidu-sametkõrges, teda võib ka toiduks tarvitada. November ongi tavaline aeg, mil selle seene viljakehad puutüvedele ilmuvad ja pehme talve korral püsivad need seal veel jaanuariski.

Leili Mihkelson

Marja- ja seeneaeg on selleks korraks küll läbi, aga metsas võib jätkuvalt kohata rohkem inimesi kui varasematel aastatel. Rahvas on hakanud rohkem looduses käima, eriti nädalavahetustel, kui juhtub ilus sügisilm olema.

Leili Mihkelson

Rukist lõikavat kombaini oli saatmas paks tolmupilv. Hõõrusin viljapead peo vahel: tera on krõbekuiv, aga kõhnuke. Suurt saaki selline vist ei anna, küll aga hoiab kuivatuskulusid kokku. Loodetavasti saame ikka kodumaisest viljast tehtud rukkileiba ka süüa.

Leili Mihkelson

Lõppenud nädalal mööda metsateed sõites märkasin riigimetsa raiesmiku ääres põdralehma oksi nosimas. Mõtlesin siis, et ehk on tal seal ka vasikas lähedal, aga ei juhtunud nägema.

Leili Mihkelson

Olen jälginud käo suvist kukkumist, püüdes selle järgi talvekülmade saabumist ette näha. Vanarahvas teadis, et kui mitu päeva pärast jaanipäeva kägu veel kukub, siis sama arvu nädalate pärast (alustades lugemist sügisesest pööripäevast) jõuab kohale pikem talvekülm.

Leili Mihkelson